Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Järgmisest, 2018. aastast kerkib maksuvaba tulu määr 500 euroni kuus, aga lõplik maksuvabastus sõltub inimese sissetulekust.

Nii on maksuvaba 500 eurot kuni 1200-eurose sissetuleku puhul. Sealt edasi hakkab maksuvabastus vähenema ja alates 2100-eurosest sissetulekust kaob maksuvabastus üldse ära.

Maksu- ja tolliameti maksude osakonna juhataja Evelyn Liivamägi sõnul tuleb inimestel juba enne järgmist aastat mõelda, millisesse tuluvahemikku kuulutakse, et selle alusel esitada maksuvaba tulu avaldus oma tööandjale või muule väljamakse tegijale, näiteks sotsiaalkindlustusametile.

„Kui inimene ei ole aasta alguses arvestanud mõne täiendava tuluga, näiteks korteri väljaüürimisest saadud tulu või preemiaga, siis võib aasta jooksul arvestatud maksuvabastus olla liiga suur ja tekitada sellega tulumaksu juurde maksmise kohustuse 2019. aasta alguses,“ selgitas Liivamägi.

Raskesti etteennustatava tulu puhul on mõistlik pigem olla maksuvaba tulu arvesse võtmisel tagasihoidlikum, et vältida tulumaksu juurde maksmist. Enammakstud tulumaksu saab 2019. aasta alguses esitatava tuludeklaratsiooniga tagasi.

Uuest aastast kaob ära täiendav maksuvaba tulu pensionidele ja kahjuhüvitistele. Kui pensioni saaja ei ole sotsiaalkindlustusametile maksuvaba tulu arvestamiseks avaldust esitanud, siis arvestatakse tema pensionilt alates 2018. aasta jaanuarist automaatselt tulumaks esimesest eurost.

Sotsiaalkindlustusameti hüvitiste osakonna juhi Kati Kümniku sõnul need inimesed, kes on juba esitanud sotsiaalkindlustusametile tulumaksuvaba osa arvestamise avalduse, uut avaldust esitama ei pea. „Alates 1. detsembrist saab inimene ka ise eesti.ee portaalist järgi vaadata, kas tulumaksuvabastuse rakendamiseks avaldus on esitanud või mitte. Kui ei ole, siis saab avalduse sealsamas kohe ka esitada,“ rääkis Kümnik.

E-maksuametisse/e-tolli lisandub veel võimalus jooksvalt näha, kuipalju on erinevad väljamaksjad inimesele tasu maksnud ja maksuvaba tulu kasutanud. Kui maksuvaba tulu on kasutatud üle piirmäära, saab näha ka võimalikku täiendavat tulumaksukohustust, mis tekib tuludeklaratsiooni esitamisel. See on prognoos, sest kui sissetulek aasta jooksul muutub, siis muutub ka maksuvaba tulu suurus. Samuti puudub MTA-l info täiendavate tulude ja võimalike mahaarvamiste kohta, mis tuleb esitada alles järgneva aasta tuludeklaratsioonil.

Seetõttu tasub e-maksuametis/e-tollis oma e-postiaadress ja telefon üle vaadata, sest MTA saadab teavitusi, kui maksuvaba tulu hakkab enne aasta lõppu täis saama.

Lisainfo:

  • Rohkem infot maksuvaba tulu kohta leiab maksuameti koduleheküljelt www.emta.ee/maksuvaba-tulu või infotelefonilt 880 0811.
  • Pensioni ja kahju- ning vanemahüvitise saajad saavad oma küsimuste korral lisainfot sotsiaalkindlustusameti koduleheltwww.sotsiaalkindlustusamet.ee/et/maksuvaba-tulu-alates-1-jaanuarist-2018 või tulumaksu infotelefonilt 6610551.
  • Infograafik: https://www.youtube.com/watch?v=6LHWsOZR0E0

Selgitav video allpool.

Viimased uudised