Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Majandusajakirja Forbes kaasautor Robert C. Wolcott tõi Eestit eeskujuks uue koroonaviiruse kriisi haldamisel ja pakkus välja kuus punkti, kuidas Eesti on head tööd teinud.

Wolcott märgib, et kriisile reageerimine nõuab ühtlasi nii kiireid kui tarku otsuseid, et vastata muutuvatele oludele ja lisab, et nii Eesti valitsuse kui IT-kogukonna tegutsemisest on muul maailmal mõndagi õppida.

Wolcott toob välja, et pea kogu algatuse tegevus on veebipõhine, mis näitab, et Eesti erakordne digitaristu pakub paindlikkust tegelemaks pandeemiaga, mille ajal on vajalik vältida füüsilist kontakti.

„Tõeliselt imekspandav on see, kui kiiresti kõik mobiliseerusid,“ kirjutab Wolcott. 12. märtsil esines IT-minister Kaimar Karu üleskutsega „kasutada kriisi, et sellest tugevamana väljuda“. „Järgmisel hommikul kell 9.30 tegi Eesti start-up kogukond ettepaneku HtC korraldamiseks. Kell 10 oli minister Karu heakskiit olemas ja kõik asusid tegutsema,“ lisas autor.

Autor soovitab Eestilt õppida?

1. Start-upi mõtteviis on täpselt see, mida vaja
Autori sõnul võimaldab omaalgatuslik mõtteviis näha väljakutsetes võimalusi.

2. Kiiruga katsetamisest ei piisa. Vaja on ka suurfirmade, ühingute ja valitsuse toetust
Wolcott märgib, et laiaulatuslike probleemide puhul on vaja laiaulatuslikke lahendusi ja partnereid, kes on valmis ulatuslikult tegutsema.

3. Kriisiolukorras tahavad inimesed aidata
Inimesed otsivad võimalusi, kuidas enda oskusi teiste hüvanguks kasutada. Läbimõeldud väljakutse võib mobiliseerida muljetavaldavat hulka ressursse ja talenti. Lisaks pakub abistamine inimestele ja organisatsioonile võimalust arenemiseks ja leevendust abituse tundele.

4. Eesti digipööre loob eeldused kriisidega tegelemiseks
Valitsusteenuste muutmine digitaalselt kättesaadavaks on suur eelis olukorras, kus inimestevaheline füüsiline kontakt on piiratud ja paljud teenused muidu ei toimiks.

5. Erasektori kaasamine ja parteiülene koostöö
Selle punkti juures on Wolcottil tuua näide oma koduriigist USAst, kus erasektor ei saa korralikku rahastust ja kriisile reageerimine takerdub sisevõitlusesse kahe partei vahel.

6. Asuge tööle!
Kuigi kriisi ajal võivad kõik tagajärjed olla halvad, on eesmärgipärane tegevus siiski parem kui käed rüpes istumine. See on enda teha, kuidas vastata kriisidele üksikisiku, kogukonna ja riigi tasandil.

Hack-The-Crisis: 6 Lessons From Estonia’s Coronavirus Crisis Response

I’m constantly impressed by Estonia. Today, their collective response to the coronavirus crisis- both their government and tech community- has much to teach us. More on that in a moment. Crisis leadership is about simultaneously acting fast and smart in response to rapidly shifting realities. Crises leave little time for deliberation.

Kommentaarid

Viimased uudised