Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Ketlin Lääts

Suveperiood, mil väljas on soojakraadid ja päevavalgust rohkem kui talvel, võiks justkui tähendada ka madalamaid elektrihindu. Siiski on sel suvel olnud tunde, kui Eestis ja laiemalt Baltikumis on elektrihinnad jäänud kõrgeks. Miks see nii on?

Reeglina tekib kõrge börsihind olukorras, kus piirkonna elektrinõudlus ületab olemasoleva pakkumise. Elektrihinna kujunemise kohta saad lähemalt lugeda siit. Hiljutised kõrged hinnad Eestis ja Baltikumis on niisamuti sellest tingitud, põhjuseks mitme erineva teguri kokkulangevus.

1. Piiratud ülekandevõimsus Soomega

Viimastel kuudel on ühendus Eesti ja Soome vahel olnud piiratud võimsusega, kuna EstLink 2 kaabel on rikke tõttu kasutusest maas. See tähendab, et Eestil pole võimalik importida piisavalt elektrit Soomest, kus elektri hind on sageli soodsam kui mujal Baltikumis.

Piiratud ülekandevõimsused riikide vahel vähendavad konkurentsi elektriturul ja suurendavad survet hindade tõusuks.

2. Vähenenud elektritoodang Balti riikides

Elektritootmine Baltikumis on olnud madal mitmel põhjusel:

Tuulevaikne ja pilvine ilm. Taastuvenergia, eriti tuule- ja päikeseenergia toodang on suvel olnud oodatust väiksem. Tuuleenergia toodang sõltub otseselt tuule kiirusest ja suunast, samas kui päikeseenergia toodang on pilvisel ajal madalam.

Läti hüdroenergia toodangu vähenemine. Kui kevadel tootsid Läti hüdrojaamad suuremas koguses energiat, siis suve saabudes on hüdroenergia toodang vähenenud aastaajast tingitud veetaseme languse tõttu. Mõju avaldab ka EstLink 2 puudumine, mis kevadel ei olnud Läti hea hüdroenergia toodangu tõttu nii tugevalt tuntav.

3. Vähene kodumaine toodang

Kodumaine elektritoodang katab keskmiselt alla poole Balti riikide elektritarbimisest. Selleks, et katta nõudlust, tuleb ülejäänud elektrivajadus importida. Baltikumis impordime elektrit maksimaalses võimalikus mahus läbi kõikide ühenduste:

  • Poolast
  • Soomest
  • Rootsist

Küll aga tuleb arvesse võtta, et importvõimsused on piiratud ja ei suuda katta kogu tarbimisvajadust, mis omakorda tõstab hindu.

4. Elektrihindade volatiilsus

Elektrihinnad on päeva lõikes volatiilsed ning kõrged hinnad esinevad tavaliselt vaid mõnel järjestikusel tunnil, kui tarbimine on suurim. Seetõttu ei pääse ka gaasi- ja põlevkivijaamad sageli turule. Kõrged tipu elektrihinnad tekivad väga väikeste koguste pealt ja on enamasti seotud tarbimise juhtimisega.

Mida päikeselisem ja tuulisem on ilm ning suurem taastuvenergia toodang, seda soodsamaks läheb elektrihind. Paraku on suvine ilm Eestis ja Baltikumis sageli ettearvamatu, mistõttu on taastuvenergia tootmist raske ette ennustada.

Milline tõotab tulla juuli- ja augustikuu elektrihind?

 Eesti Energia energiakaubanduse juht Armen Kasparov juuli- ja augustikuuks suurt hinnalangust ei prognoosi. Tuulised ja päikeselised ilmad võivad tema sõnul tuua küll madalamate elektri hindadega päevi, kuid enamasti jääb õhtuste ja hommikuste tiputundide katmiseks sellest puudu.

„Kuniks Baltikumi ühendus Soomega on EstLink 2 rikke tõttu piiratud, jäävad meie päeva keskmised hinnad siiski möödunud aasta omadest enamasti kõrgemaks. Elektri tootmist Baltimaades on veel liiga vähe, seda eriti tuulevaiksete ilmade puhul.”

Tegemist on Enefiti Energiatarkuse blogis ilmunud looga. Loe täispikka artiklit siit.

Viimased uudised