Liigeseprobleemid – kuidas neid ennetada?
Avaldatud: 16 aprill, 2017Oma elu jooksul käib inimene sama palju kui kaks tiiru ümber maakera. Sellele, et liigesed ikka ka eakana meid hästi teeniks, tasub aga juba oluliselt varem mõtlema hakata.
Liikumine on meie elu lahutamatu osa ja liigestel, mida on inimkehas üle saja, on liikumisel ülitähtis roll, ühendades luid, vähendades liikumisel hõõrdumise ja löökide mõju ning tagades õige liikumisulatuse.
Kõige sagedamini tajub inimene põlve-, puusa-, hüppe-, õla-, küünar- ja sõrmeliigeste liikumist. Need liigesed võimaldavad suhteliselt suurt liikumisulatust ja üldjuhul eeldatakse, et need teenivad meid liikumisel võimalikult kaua. Samuti ei saa me unustada lülisamba liigeseid, mis ühendavad selgroolülisid ning võimaldavad selga painutada.
Liigesed toetavad inimkeha iga päev – alates lapse esimestest sammudest on liigesed hoolitsenud selle eest, et inimene saaks minna sinna, kuhu soovib, iga päev, alati ja kindlalt. Kuid loomulikult vananevad, väsivad ja kuluvad ajapikku ka liigesed, mistõttu hakkab inimene tasapisi tundma ebamugavustunnet, liigesejäikust või lausa valu. See võib viia soovimatute muudatusteni elulaadis, olgu see siis armastatud tegevustest loobumine või suisa elukvaliteedi langus.
Oma liigestele peaksid suuremat tähelepanu pöörama eelkõige inimesed, kes teevad füüsilist tööd, harrastavad aktiivselt sporti või kes on ülekaalulised. Neil juhtudel tuleb pakkuda liigestele vajalikke toitaineid. Kuna liigeskõhre kulumine on enamasti järk-järguline protsess, mis on aktuaalne juba pärast 30. eluaastat, tuleks seda ennetada ja alustada aegsasti.
Liigeseid aitavad parimas vormis hoida näiteks Proenzi Arthrostop liigesehooldustooted. Tootevalikus on mitmesugused liigeste toidulisandid, mille koostisse kuuluvad glükoosamiin, kondroitiin, boswellia serrata ekstrakt, kollageen ja teised liigestele vajalikud komponendid.
Liigeste tervise eest hoolitsemiseks:
- 1. Söö mitmekesist toitu, milles on palju antioksüdante, vitamiine, mineraale ja valke.
- 2. Treeni oma liigeseid õigesti ja korrapäraselt ning säilita nende liikumisulatus.
- 3. Väldi ebatavalist ja liigset treeningut ja koormust, kui sa ei ole treenitud.
- 4. Väldi äkilisi liigutusi ja muudatusi kehaasendis.
- 5. Väldi ainult ühesuunalist survet liigestele.
- 6. Säilita optimaalne kehakaal, et vältida ebavajalikku koormust raskust kandvatele liigestele.
- 7. Ära unusta hoida liikumisel optimaalset rühti, eriti kui kannad rasket koormat.
- 8. Väldi ohtlikke spordialasid ja tegevusi, mis võivad põhjustada vigastusi.
- 9. Varusta oma liigesed piisavate toitainetega. Liigeste kompleksne toitmine võib olla väga kasulik.
- 10. Kui sul on suuri ja pikaajalisi vaevusi, pöördu kindlasti oma arsti poole.
FOTO: PIXABAY