Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: ltn Sander Mändoja

Täna andsid pidulikel rivistustel kaitseväe erinevates väeosades üle Eesti sõdurivande kokku ligi 1900 ajateenijat, mis tähistas juulis teenistust alustanud võitlejate sõduri baaskursuse lõppu.

Mereväes andis Miinisadamas toimunud pidulikul rivistusel 45 ajateenijat sõdurivande, mis tähistab nende jaoks sõduri baaskursuse lõppu. Mereväe jaoks oli selle aasta suvekutse sõduribaaskursus ajaloolise tähendusega, sest merevägi viis üle kaheksa aasta esmakordselt ise sõduri baaskursust läbi kuna alates 2015. aastast toetas mereväge väljaõppega Miinisadama linnakus paiknenud vahipataljon.

„Sõduribaaskursus on enda intensiivsete klassitundide ja metsalaagritega olnud ääretult kurnav, aga see-eest ka põnev. Poleks uskunud, et nende loetud nädalate jooksul on võimalik omandada nii palju teadmisi ja neid kohe ka erinevates elulistes situatsioonides kasutada,“ ütles mereväe ajateenija reamees Karl Markus Kõrm. „Kiirelt sain selgeks, mida rohkem oled ise valmis panustama, seda rohkem on ka võimalusi end igakülgselt arendada.“

Järgmine aasta on mereväe jaoks veel suurem katsumus, sest võrreldes tänavuse suvekutsega kasvab nende ajateenijate arv seoses eelseisvate võimearendustega hüppeliselt ligi 150 ajateenijani ühes kutses.

Sõduri baaskursus lõppeb eksamiga. Nii kontrolliti näiteks küberväejuhatuse sõduri baaskursuse lõpurännaku raames sõdurite lahingvalmidust ja häirele reageerimist. Rännaku start oli Ämari linnakus, mille järel läbisid noorsõdurid 14 kontrollpunkti, kus kontrolliti muu hulgas laskuri baasoskusi, meeskonnatööd ja sõduriteadmisi. Stardis oli 159 ajateenijat, kellest kõik läbisid 28km raja edukalt. Täna vandusid nad Ämari linnakus Eestile truudust.

Paldiskis asuvas toetuse väejuhatuse logistikapataljonis lõpetas sõduri baaskursuse ligi 150 noort sõdurit. Sealjuures oli tänane hommikupoolik pühendatud logistikapataljoni avatud uste päevale, kus kõikide sõdurite lähedased ning lisaks kutsutud külalised, sh lasteaialapsed ja ka üksuse reservväelased, said Paldiski linnakus paikneva pataljoniga tutvust teha, koos sõduritega suppi süüa ning oma eale ja võimetele kohaselt ka väiksemal või suuremal määral militaarsetel aladel kätt proovida.

1. jalaväebrigaadi Tapa ja Jõhvi linnakutes tõotasid Eesti riigile truudust pea tuhat juulikutse sõdurit. „Täna lubate oma lähedaste, ülemate ja kamraadide ees ohverdada oma elu Eesti riigi ja siin elavate inimeste nimel. Need sõnad seovad teid kümnete tuhandete reservväelastega, kes on andnud sama tõotust enne teid ja tuhandete tulevaste ajateenijatega, kes lausuvad samu sõnu tulevikus. See tõotus teeb Eesti riigikaitse müüri aastast aastasse tugevamaks ja kindlamaks. Selle lubaduse andmine, hoidmine ning vajadusel ka täitmine nõuab julgust ja kindlameelsust. Aga ka oskusi ja teadmisi. Ma soovin teile uudishimu ja sitkust valitud eriala omandamisel, vastupidavust ja tarkust võimalikke takistuste ületamisel ning sirget selga ja sõduriõnne juhuks kui meie kodumaa peaks kaitsmist vajama,“ ütles 1. jalaväebrigaadi ülem kolonel Andrus Merilo sõduri baaskursuse lõpetajaile.

2. jalaväebrigaadis vandus täna hommikul ligi 390 sõdurit Eestile truudust. „Sõduri baaskursuse jooksul õppisid sõdurid lisaks baasoskustele tegutsema meeskonna liikmena ning kasvatasid enesekindlust saades jagu paljudest raskustest. Kõik õpitu ja kogetu on äärmiselt oluline järgmistel kursustel läbi ajateenistuse ning edasisel reservteenistusel,“ ütles 2. jalaväebrigaadi ülem kolonel Mati Tikerpuu.

Lisaks andis Jüriöö pargis kaitseväelase truudusetõotuse ka 140 vahipataljoni sõdurit.

Uuel nädalal asuvad ajateenijad juba õppima autojuhi, mereväelase, eriala- või nooremallohvitseri baaskursustele.

Sõdurivandega tõotab kaitseväelane jääda ustavaks demokraatlikule Eesti Vabariigile ja tema põhiseaduslikule korrale, kaitsta Eesti Vabariiki vaenlase vastu kogu oma mõistuse ja jõuga, olla valmis ohverdama oma elu isamaa eest ning pidada kinni kaitseväe distsipliinist. Truudusetõotuse annavad ajateenijad pärast sõduri baaskursuse lõpetamist. Sõduri baaskursus on ajateenistusse kutsutud sõduri jaoks esmatasandi õpe, kus värsketele kaitseväelastele antakse üksikvõitleja teadmised ja oskused.

Sõduri baaskursus lõppeb eksamiga, mille käigus kontrollitakse õppurisõdurite teadmisi ja oskusi nii teoreetiliste testidega kui praktiliste harjutuste käigus, kus on vaja lahendada erinevaid ülesandeid nagu tulepositsiooni valik, maskeerimine, vahemaade mõõtmine, esmaabi andmine ja miinide paigaldamine. Samuti kontrollitakse sõdurite vastupidavust rännakuga, mille kogupikkus on erinevates väeosades kuni 50 kilomeetrit.

Ajateenistuses saadud teadmised on ettevalmistus teenistuseks reservis ja reservteenistuse lahutamatu osa. Praegu aega teenivate naiste ja meeste väljaõppetsüklid lõppevad 2022. aastal suurõppusega Siil, mille järel arvatakse nad reservi.

Viimased uudised