Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Leedu ja Valgevene piiri ääres elavad inimesed on hädas üle piiri tulnud migrantidega, mistõttu luuakse naabrivalvet. Organiseerunud on Rūdninkai, Baltoji Vokė ja teiste väikelinnade elanikud.

Leedu suurim migrandilaager asub riigi kaguosas Rūdninkai sõjaväebaasi lähedal. Juuli lõpus olid inimesed laagri rajamise vastu, blokeerides teid. Võimud ajasid aga kohalike elanike meeleavalduse laiali, vahendab lrt.lt.

Nüüd aga on loonud kohalikud inimesed naabrivalve üksused, mis patrullivad Leedu kaguosa linnades. Nad on varustatud helkurite, pipragaasi ja raadiosaatjatega.

Kohalik politsei nimetab naabrivalvet oma paremaks käeks, sest praegust keerulist olukorda migrantidega arvestades teevad vabatahtlikud palju tööd politsei eest ära. Praegu käib patrullides 42 vabatahtlikku.

Kõige suurem migrantide laager on praegu Rūdninkais, kus on 730 meest. Kardetakse, et mehed võivad laagrist põgeneda ja kuritegusid toime panna. Praegu on teada juba hulgaliselt põgenemise katseid. Kohalikud on migrante Rūdninkais linna vahel kinni püüdnud. Linnas liigub ringi palju autosid võõraste, peamiselt Saksa ja Poola, aga ka Hollandi numbrimärkidega. Autodes on sõidutatud illegaalseid migrante.

Migrantide ületulek on kohalike elanike elu mõjutanud. Näiteks on tulnud müügile palju enam salasigarette ja nende hind on tõusnud. Kui enne migrandikriisi maksis suitsupakk 1,5-1,6 eurot, siis nüüd 1,8-1,9 eurot.

Leedu kaguosa linnades on seoses migrantidega parandatud tänavavalgustust ja pandud üles valvekaameraid. Inimesi kutsutakse üles hankima omale enesekaitseks relvi. Politsei andis teada, et naabrivalvel pole õigust peatada autosid ega kontrollida dokumente. Samuti pole õigust teistele inimestele anda pipragaasi balloone, kuna tegemist on relvaga.

Viimased uudised