Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Leedu loobus oma Ignalina tuumajaamast, aga see oli suur viga, nagu tunnistas energeetikaminister Dainius Kreivys.

Leedu kirdeosas tegutsenud Ignalina tuumaelektrijaama sulgemine „oli meie kõigi viga”, ütles Kreivys parlamendi majanduskomisjoni ning energeetika ja säästva arengu komisjoni ühiskoosolekul, vahendab lrt.lt.

Erinevalt nafta- ja veeldatud maagaasi sektorist ei ole Leedu elektrisektoris oma „kodutööd” teinud, ütles energeetikaminister.

„Täna on meil turuhind kuus kuni seitse korda kõrgem, lisaks on meil Valgevenes Astravjetsi tuumajaam,” ütles minister. Vene Rosatomi poolt Vilniusest vaid 50 kilomeetri kaugusele ehitatud tuumajaama peavad Leedu ametivõimud ohtlikuks.

„Kui meil oleks [tuumajaam], poleks Astravjetsit. Julgeoleku seisukohast arvan, et otsus oli tõesti küsitav ja ma arvan, et toona oli poliitilises sfääris palju eksitavat infot,“ ütles Kreivys.

Leedu, Läti ja Eesti riigid ning Jaapani firma Hitachi lootsid ehitada 2009. aasta lõpus suletud Leedu Ignalina tuumajaama kõrvale uue tuumaelektrijaama aastaks 2020–2022.

Leedu valitsus plaanis ehitusega alustada 2015. aastal ja elektrit pidi uus jaama tootma hakkama hiljemalt 2022. aastal.

Praeguse võimupartei, konservatiivse Isamaaliidu juhitud tollase valitsuse kavandatud projekt jäeti aga soiku, kuna 2012. aasta rahvahääletusel ei õnnestunud projektile avalikku toetust tagada.

Viimased uudised