Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Leedu kaitseministeerium

Leedu siseminister on käivitanud korvpalliteemalise kampaania sõjaks, tuumakatastroofideks ja muudeks juhtumiteks valmistumiseks, mille pealkiri on: „Me oleme meeskond. Meil on plaan.”

„Loodame, et me ei vaja seda kõike kunagi päriselus, aga kui me seda vajame, siis peame teadma, peame olema valmis,” ütles siseminister Agnė Bilotatiė pressiesindaja Daiva Ulbinaitė täna teisipäeval ajakirjanikele, vahendab lrt.lt.

„Praegu ei ole otsest ohtu, arvame nii, kuid me peame teadma, mida teha, kui see juhtub,” lisas ta.

Kampaania käivitamise ajal ütles Bilotaitė, et Leedu kodanikukaitse on tähelepanuta jäänud.

„Siiani arvasime, et see kõik on kaugel, et elame rahus, kuid täna peame ütlema, et need ohud on meie kõrval, võib-olla isegi meie tagahoovis,” ütles ta.

„Covidi pandeemia, illegaalne migratsioon, Venemaa sõda Ukraina vastu, Valgevene ettearvamatu naabrus, Astravjetsi tuumajaam Vilniuse lähedal – need on väljakutsed, millega meie riik üksteise järel silmitsi seisab,” lisas minister.

Bilotaitė ütles, et kodanikukaitse kursusi tehti vaid poolikult. Nüüd on olukord tema sõnul täiesti erinev.

„Nüüd tunnevad inimesed huvi ja küsivad, kas minu läheduses on varjendit. Neid huvitab, kuidas ellujäämiskotti pakkida ja mida enda ja oma pere kaitsmiseks ette võtta,” rääkis Bilotatiė.

„Peame olema väga selged, et täna pole meie läheduses ühtegi ohtu. Pole vaja ehmatada. Kuid erinevate stsenaariumide tundmine ja nendeks valmisolek on väga oluline. Seetõttu käivitame täna pikaajalise kampaania,” lisas ta.

Teabekampaania peaks jõudma riigis ühe miljoni inimeseni.

Ministeeriumi uuringud näitasid, et vaid pooled Leedu elanikest teavad, mida hädaolukorras teha.

Ministri vanemnõunik Eglė Vileikienė ütles uuringut tutvustades, et 30–50-aastased on suurema tõenäosusega hädaolukorraks valmis.

„Vanematel inimestel on vähem teavet, [ka] väikelinnades ja külades elavatel inimestel,” ütles Vileikienė.

Ligikaudu pooled vastanutest ütlesid, et nad on valmis, sealhulgas omavad hädaabivarustust 72 tunniks.

„Kuid vaid viiendikul on ellujäämiskotid valmis pakitud ja ainult kümnendikul on pereplaan ja nad teavad, mida teha,” rääkis Bilotaitė.

Siin on kampaania video:

Viimased uudised