Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Komposteeritavad biojäätmekotid. Pilt: Fibenol
Sel nädalal toimuval XXVIII laulu- ja XXI tantsupeol „Iseoma” testitakse Eestis toodetud komposteeritavaid biojäätmekotte, mis sisaldavad kodumaist puidujääki. Esimest korda võetakse uus lahendus kasutusele nii rahvarohkel üritusel.
Ürituse jäätmekäitluse osana rajatakse peoalale ja toitlustusaladele biojäätmete kogumispunktid, kus on kasutusel spetsiaalselt suurürituse tarbeks toodetud komposteeritavad kotid. Peo jooksul tekkinud biojäätmete kogumise ja edasisse käitlusesse suunamise eest vastutab ametlik jäätmekäitluspartner HKP.
Pilootprojekti eesmärk on testida loodussõbralikumat alternatiivi senini kasutusel olevatele tavaplastist kottidele ning pakkuda tänasele jäätmeseadusele sobivamat lahendust. Kolme Eesti ettevõtte – Fibenoli, Dagöplasti ja BioBagi – koostöös valminud kotid sisaldavad 15 protsenti ligniini, mis on puidu väärindamisel saadud looduslik sideaine. Fibenoli Imavere tehases toodetud ligniin on saadud kohaliku madalakvaliteedilise kase paberpuidu ja puidutööstuse jääkide ümbertöötlemisel ning omab TÜV Austria komposteeritavuse sertifikaate.
Fibenoli arendusjuhi Peep Pitki sõnul võimaldab ligniini lisamine vähendada fossiilsete kemikaalide kasutust ning Eestis toodetud biomaterjali kasutamine toetab ka kohaliku tooraine väärtustamist ning ringmajandust. “
„Ligniin on sobiv asendaja muidu kilekottides kasutatavatele naftapõhistele kemikaalidele. Meie tehnoloogia võimaldab seda eraldada minimaalse kemikaalide kasutusega, mistõttu sobib see kasutamiseks erinevates valdkondades, näiteks biokottides,” kommenteeris Pitk.
„Meil on hea meel, et laulu- ja tantsupidu ja nende ametlik jäätmekäitluspartner HKP olid valmis pakkuma võimalust uute biojäätmekottide testimiseks reaalsetes tingimustes. Jätkusuutlike innovatsioonide arendamiseks on äärmiselt oluline, et selliseid lahendusi saaks proovida päris keskkonnas ja võtta arvesse kasutajate kogemust. See aitab muuta suurürituste jäätmekäitluse võimalikult jätkusuutlikuks,” lisas Pitk.
Hiiumaal Dagöplasti tehases valmistatud ligniini sisaldavaid, madala süsinikujäljega kotte turustab BioBag Baltic, kes toodab ja müüb biolagunevaid ja komposteeritavaid tooteid.
BioBag Balticu esindaja Joonas Laurits tõdes, et endiselt aetakse segamini mõisteid „biolagunev” ja „kompostitav” ning puuduvad ka selged regulatsioonid, mis välistaksid tarbijate eksitamise. „Biolagunev on väga lai mõiste. Selline toode ei pruugi vastata komposteeruvuse nõuetele ega sobida biojäätmete kogumiseks, sest võib laguneda alles sadade aastate jooksul ja jätta endast maha jääkaineid, sealhulgas mikroplasti. Komposteeritav kott seevastu laguneb ettenähtud tingimustes kindla aja jooksul täielikult ning annab komposti kujul mullale tagasi väärtuslikke toitaineid,” selgitas Laurits ning lisas, et neil kahel aitavad vahet teha tootele märgitud sertifikaadid, mis näitavad, kas kott on komposteeritav või mitte.
„Antud projekti eesmärk ei ole ainult tutvustada uut ja põnevat kodumaisel toorainel põhinevat toodet, vaid lisaks tuletada meelde, et biojäätmete kogumine on küll seadusega nõutud, kuid selle tegelik toimimine eeldab süsteemset koostööd erinevate organisatsioonide vahel ning laiemat teadlikkust ja missioonitunnet,” kommenteeris Laurits.
Fibenol
Fibenol on Eesti tehnoloogiaettevõte, mis on pannud aluse jätkusuutlikule materjalitööstusele, pakkudes alternatiivi naftapõhistele kemikaalidele. Imaveres asuvas arendustehases on kasutusel maailmas ainulaadne Sunburst tehnoloogia, mis võimaldab puitu väärindada mehaanilise jõu, rõhu ja temperatuuri abil senisest tõhusamal ja keskkonnasõbralikumal viisil. Toormena on kasutusel kase paberpuit ja puidutööstuse jäägid, millest toodetakse jätkusuutlikke biomaterjale nagu ligniin ja puidusuhkrud. Need biomaterjalid on asenduseks fossiilsetele kemikaalidele erinevates igapäeva lõpprakendustes ehitusmaterjalidest kosmeetikani.
BioBag Baltic
BioBag Baltic OÜ kuulub rahvusvahelisse BioBag International AS gruppi ning pakub Eesti, Läti ja Leedu turul laia valikut sertifitseeritud komposteeruvaid ja biolagunevaid tooteid. Pakutavaid lahendusi kasutatakse laialdaselt jäätmekäitluses, jaekaubanduses, majutus- ja toitlustusasutustes, samuti tööstuses ja põllumajanduses. BioBagi kotid on toodetud Eestis ning ettevõte on esindatud 18 riigis üle maailma. Kõik tooted vastavad Euroopa komposteerimisstandardile EN 13432 ja omavad TÜV Austria rahvusvahelisi sertifikaate. BioBag on turul tegutsenud üle 30 aasta ning on täna üks valdkonna tuntumaid ja usaldusväärsemaid kaubamärke.
Dagöplast
Dagöplast AS on Eestis Hiiumaal tegutsev kiletoodete tootja, kes on spetsialiseerunud biolagunevate, komposteeritavate ja ümbertöödeldud plastmaterjalide lahendustele. Nad kuuluvad rahvusvahelisse BioBag kontserni, olles üks suurimad kiletootjaid regioonis.

Viimased uudised