Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Võru krematoorium (parempoolne boks).

Lätlaste sõnul rikub Eestis toimuv nende turgu. Ametlikult on Eestis tuhastamine kallim kui Lätis. Lätis maksab üks tuhastamine umbes 250 eurot, Eestis saab selle mustalt teha hinnanguliselt 170 euro eest.

Eesti maksu- ja tolliameti hinnangul ei paista Eesti krematooriumite tegevus kuidagi eriliselt silma, kirjutab Eesti Päevaleht.

Maikuus lahvatas Lätis skandaal pärast seda, kui Põhja-Lätis Ruhjas (Rūjiena) juhtunud liiklusõnnetuse tõttu saadi teada, et Valmiera matusebüroo Ritus toimetas Eestisse tuhastamisele üheksat surnukeha, mis olid lihtsates laibakottides ja autosse riita laotud.

„Kasutati ära olukorda, kus Euroopa Liidu sisepiiril ei ole kontrolli,“ ütleb Tartu krematooriumi juhataja Andres Tõnissoo, kelle sõnul oli mitmele selles valdkonnas töötavale inimesele avalik saladus, et Läti kadunukesi toodi üle piiri Eestisse tuhastamisele reegleid eirates. Läti ajakirjanduses avaldatud info järgi on Valmiera matusebüroo Ritus pikemat aega seadusi rikkunud.

„Kui tegu on surnud inimese piiriülese transpordiga, siis peab lahkunu olema tinakirstus ja kindlasti peab olema kaasas surmatunnistuse originaal,“ räägib Andres Tõnissoo. „Lätis juhtunu, kus kadunud olid lihtsalt laibakottides teel Eestisse, on lubamatu.“

Matusebüroo Ritus esindaja kinnitas Läti ajakirjandusele, et Eestis on tuhastamisteenus märksa odavam kui Valmieras. Võruga tehakse koostööd, kuna nende pakkumisest oleks lausa patt keelduda.

Valmiera krematoorium kinnitas Läti ajakirjanikele, et neil on kõik seaduslik. Kuid Võru kolleege kirjeldades sõnati, et nende pakutav meenutab ahjuga garaaži. Seda peab Võru krematooriumi juht Ott Reimets solvavaks: „Võru krematoorium on uus ja eraldi hoone, korralik investeering on tehtud, mitte midagi ei pea häbenema.“

Võru haigla katlamaja kõrval tegutseva krematooriumi puhul oleneb, kustpoolt seda vaadata. Ühelt poolt paistab see tõesti nagu garaažiboks. Teiselt poolt aga pole väga vigagi.

Viimased uudised