Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Pilt: Telegram

Kavandatava rahastuse juures ei ole võimalik lähiaastatel riigi teedevõrku parandada, ütles riigiettevõtte „Latvijas Valsts ceļi” (LVC) juhatuse esimees Mārtiņš Lazdovskis 19. aprillil maanteesektori konverentsil, teatab Läti Raadio.

Järgmiste aastate põhieesmärk on seega hoida pindamistöödega viimasel neljal-viiel aastal saavutatud taset ning hoida suuremad piirkondlikud keskused ligipääsetavad piisavalt hea kattega teedel.

Paraku jäävad praegu halvas seisukorras teed pikaks ajaks selliseks, kuna pindamisega nende seisukorda parandada ei saa.

Nagu nentis LVC juhatuse esimees Mārtiņš Lazdovskis, jääb tavapäraseks teehoolduseks vahendeid paraku järjest vähemaks. Suurprojektide jaoks nagu näiteks Riia ümbersõit tuleb aga leida muud rahastamisallikad.

„Avalikkus nõuab üha enam investeeringuid ja kulutusi talvisesse hooldusesse. Me ei saa enam 1-sentimeetrise lumega kaetud teel sõita, näitame seda sotsiaalvõrgustikes väga kangelaslikult, mis loomulikult avaldab survet ka meile kui teehooldajatele. Koolireform nõuab rohkem ressursse ka talvise teede korrashoiu osas. See tähendab, et meil jääb suvisteks töödeks suhteliselt vähe raha ja seda tunneme eriti kruusateedel”“ ütles Lazdovskis, lisades, et teeolud kannatavad halva hoolduse tõttu.

Eelmisel aastal investeeriti teedeehitusse viimased 13 miljonit eurot Euroopa Liidu (EL) vahendeid. Sel ja järgmisel aastal päästab ELi taastumis- ja vastupanuvõime mehhanism 47,2 miljoni euroga sel aastal ja 39,5 miljoni euroga 2025. aastal.

Samas on alates 2025. aastast kavandatud avaliku kapitali investeeringuteks teedesse 125,1 miljonit eurot aastas.

Tänavu on eri tüüpi töid ette nähtud ligikaudu 450 kilomeetri ulatuses riigimaanteedel. Sel aastal on riigi teedevõrku planeeritud kapitaliinvesteeringuid kokku 163 miljonit eurot, sealhulgas 47 miljonit eurot taastumis- ja vastupidavusrahastust.

Kõige mahukamad tööd tehakse 220 kilomeetril piirkondlikel maanteedel ja 159 kilomeetril kohalikel maanteedel. Riigi põhimaanteedel tehakse töid 71 kilomeetril. Keskendumine üleriigilistele kohalikele ja regionaalsetele teedele on tingitud rahastamise struktuurist – sel aastal on riigieelarvest kohaliku mobiilsuse ja kihelkondade keskuste ühendamise programmi elluviimiseks kasutada veel 3 miljonit eurot, selgitas LVC.

Seevastu suur osa riigi regionaalteede investeeringutest tehakse haldusterritoriaalse reformi raames.

Viis silda renoveeritakse ja seitse lammutatakse ja ehitatakse uuesti üles.

Viimased uudised