Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Pilt: Telegram

Vastuseks Venemaa otsusele piirata oluliselt Ukraina kodanike piiriületuse võimalusi on Läti siseministeerium koostanud 12. oktoobriks valitsuse otsuse eelnõu Pededze ja Vientuļi piiripunktide töö peatamise kohta.

Venemaa otsustas, et alates 16. oktoobrist 2023 on kõigil Ukraina passi omanikel õigus siseneda Venemaale kolmandatest riikidest vaid kahes piiripunktis, millest üks on Läti-Vene piiril asuv Vientuļi piiripunkt, vahendab lsm.lv.

„Selline otsus näitab, et Läti-Vene piiril luuakse tingimusi, mis võivad oluliselt mõjutada avalikku korda ja kujutada ohtu riigi julgeolekule,” märkis siseministeerium

„On alust arvata, et Venemaa selline otsus on vastus Euroopa Liidu vastavale otsusele, sealhulgas Läti otsusele keelata Venemaa registreerimismärkidega sõidukite sisenemine riigi territooriumile,” edastas siseministeerium.

Võttes arvesse Venemaa sõjalist sissetungi Ukrainasse ja vajadust ennetada ohte Läti sisejulgeolekule, mis on seotud Läti riikliku iseseisvuse, suveräänsuse, territoriaalse terviklikkuse, riigivõimu või demokraatliku riigi sihikule seadmisega, on kavas peatada tegevus Pededze ja Vientuļi piiripunktides 16. oktoobri seisuga.

Läti-Vene piiril on veel kaks piiripunkti: Grebņeva ja Terehova. Kui aga kehtestatakse nii Venemaa kui ka Läti meetmed, tähendab see, et Ukraina kodanikel on tulevikus ainus seaduslik viis EList Venemaale sisenemiseks lennata Moskva Šeremetjevo lennujaama.

Venemaa kavatsus näib olevat suure hulga ukrainlaste koondamine väikesesse piiriületuspunkti Läti piiratud infrastruktuuriga kõrvalejäänud osas – millel oleks ilmselgelt tõsised tagajärjed julgeolekule ja ohutusele.

Läti valitsus otsustas septembri keskel peatada Silene piiripunkti töö, pidades silmas Valgevene Lukašenka režiimi survet Läti piirile oma riiklikult toetatud inimeste smugeldamise operatsiooni kaudu.

Viimased uudised