Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Läti haiglates on seoses elektri hinna tõusuga kulud kahekordistunud. Ühe võimalusena kulude kärpmimiseks nähakse ette toitlustamisest loobumist.

Läti haiglad on juba teatanud, et ei tule enam toime ja vajavad riigi toetust. Samuti on raskustes piirkondlikud haiglad. Näiteks Jelgava linna haigla on arvestanud, et järgmisel aastal on vaja juurde 300 000 eurot, vahendab lsm.lv.

Jelgava haigla juht Kārlis Smilga ütles, et haigla ei saa energia säästmiseks lülitada välja elektriseadmeid, keelduda diagnostikateenuste osutamisest, alandada ruumides temperatuuri 16 kraadini või loobuda kõigist toidukordadest. See võib kahjustada patsientide tervist ja paranemisvõimalusi.

Septembri lõpus on kavas Jelgava haiglas loobuda gaasiküttest ning lülituda ümber kohalikku soojavõrku, mida köetakse puiduhakkega. Lisaks soojustatakse katust ja kontrollitakse üle aknad. Kõik see võimaldab kokku hoida 30 protsenti, aga kui elektri hind kerkib 4-5 korda, siis sellest ei piisa.

Nüüd mõeldakse, mida haiglas saaks veel teha. Näiteks on võimalus ehitada uued hooned, minna üle teistele kütteallikatele ning piirata toitlustamist. Riik maksab praegu haiglatele 3 eurot 3 toidukorra eest päevas, aga sellest ei piisa. Variant on patsientidelt hakata raha juurde küsima.

Läti terviseministeeriumi prognoosi kohaselt võivad lisakulud aasta lõpuks kerkida 15 miljoni euro võrra, mis tähendab nende kulude kahekordistumist. Toetuste andmine seisab praegu majandusministeeriumi taga. Euroopa abiga on võimalik hooneid soojustada.

Viimased uudised