Läti avaldas alla kukkunud Vene ründedrooni pildid
Avaldatud: 10 september, 2024Läti kaitseministeerium avaldas fotod nädalavahetusel Rēzekne rajoonis alla kukkunud Vene ründedroonist.
Lõhkeainega varustatud Shahed-tüüpi drooni rusud avastati pühapäeva, 8. septembri hommikul. Läti relvajõudude teatel „ei olnud droonil konkreetset eesmärki Lätti lennata”.
Läti õhuruumi lennanud ja Rēzekne rajoonist leitud Venemaa drooni „Shahed” uurimisel hinnatakse ka seda, kas relvajõud järgisid olukorrale vastavaid protseduure, ütles kaitseminister Andris Sprūds täna teisipäeval 10. septembril Läti Televisiooni hommikusaates.
Läti televisioonis avaldatud piltide põhjal võib järeldada, et droon purunes pärast alla kukkumist. Sellest on järel ainult rusud ja üksikud tükid. Drooni allakukkumise kohas on maapinnal kraater ja ümberringi on maastik põlenud.
Küsimusele, kas ta on rahul riigi relvajõudude reageeringuga drooni Läti õhuruumi ilmumisele, vastas Sprūds, et mitte ainult juhtumi osas on alustatud juurdlust, vaid ka seda, kas oleks võinud kaaluda alternatiive.
Minister kinnitas, et relvajõud tuvastasid drooni liikumise laupäeva, 7. septembri öösel. Küsimusele, miks seda kohe pärast Läti õhuruumi sisenemist alla ei tulistatud, vastas Sprūds, et droonide tuvastamisega on teatud probleeme.
„Madalal lendavate ja väikeste objektide puhul ei osata kohe täpselt öelda, mis tüüpi drooniga on tegu. Kaitsevägi tegutses vastavalt protseduuridele ning kaitseministrina pean usaldama ja usaldan protseduure, mille hulka kuulub ka info kogumine, riskide ja ohtude hindamine ning konkreetsed tegutsemised otsustati, et see on kõige turvalisem viis,” ütles minister.
„Uurimine, mida viivad läbi relvajõud, ja mis hõlmab kogu kaitsesektorit, sealhulgas ministrit, selgitab välja, kas relvajõud tegi kõik olukorrale vastavalt või oleks võinud olla alternatiive. Hindamine peaks toimuma lähiajal. Samal ajal peame tugevdama oma võimeid. Võitlus droonide vastu ei ole lihtne,” lisas minister.
„Siin tuleb paika panna ühine õhutõrjesüsteemi mudel, tugevdada kaitsepatrulli, mitte ainult õhupatrulli. Need ei ole ainult meie teemad, kuna sarnaseid juhtumeid on olnud Poolas ja Rumeenias,” ütles Sprūds.
Kuigi Venemaa Läti saatkonna pressiesindaja ütles, et tegemist ei ole Vene drooniga, rõhutas Spruds, et Venemaa on varemgi valetanud ja „pole põhjust arvata, et me neid sõnu tõena aktsepteerime”.
„Tegemist on drooniga Shahed, valmistatud Venemaal. Pole kahtlust, kust see pärit on,” ütles kaitseminister.
Täna teisipäeval 10. septembril kutsuti juhtunu tõttu kokku Läti Julgeolekunõukogu istung.
Nõukogu kuulas ära kaitseministeeriumi ja relvajõudude läbi viidud uurimise vahearuande ning leppis kokku vajaduses, et kaitseministeerium ja relvajõud koostöös siseministeeriumiga uuendaksid ja arendaksid välja vajalikud protseduurid, mis käsitlevad kaitseministeeriumi ja relvajõudude läbi viidud uurimist, et võidelda tõhusamalt mehitamata õhusõidukitest tuleneva julgeolekuohuga.
Nõukogu leppis kokku kiirendada relvajõudude sõjaliste võimete edasist arendamist ja täiendavate õhutõrjesüsteemide kasutuselevõttu idapiiri kaitse tugevdamiseks.
Läti kodanikke kutsutakse üles olema valvsad, kuna Venemaa juhitud sõda Ukrainas jätkub ja võimalikud on edasised intsidendid.
Juhtunu uurimise tulemuste põhjalik hindamine on kavas järgmisel nõukogu istungil.
Siin on Läti kaitseministeeriumi avaldatud droonipildid: