Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Leidub vähe inimesi, kes pole eales kokku puutunud laenamisega: sõiduki ostmiseks kasutatakse tihti liisingutooteid, kodu ostmiseks võetakse appi kodulaen ning muidki väiksemaid kulutusi tehakse häda korral väikelaenu abil.

Sama tuttav on aga must stsenaarium, mis kimbutab tuhandeid eestlaseid: võlgnevused ja maksejõuetus. Pole mingi saladus, et laenuandjad on saanud enda pihta kibedaid süüdistusnooli laenuvõtjate võlaprobleemide tõttu. Tänu seadusandluse edasiminekutele on karmistunud laenuandjate järelevalve, tõhustatud on vastutustundliku laenamise põhimõtteid ning laenutooteid saavad eraisikutele pakkuda üksnes taolised ettevõtted, millel on ette näidata Finantsinspektsiooni tegevusluba.

Kuigi laenuandjad suhtuvad laenude väljastamisesse tunduvalt karmimalt, peaks iga laenusoovija enne taotluse täitmist mõtlema sügavalt järgi otsuse üle. Laenuvõrdlusportaal Financer.com jagab mõningaid soovitusi asjade osas, mida peaks kaaluma igaüks, kes plaanib endale võtta uue finantskohustuse.

1. Teadvusta endale, kuivõrd suure kohustusega tegemist on

Esimene samm enne laenutaotluse täitmist on endale aru anda selle osas, kuivõrd suure kohustuse enda õlule võtaksid.

5000-eurone laen ei pruugi esmapilgul tunduda kuigivõrd suure kohustusena, kuid mõtle sellele, kui suure osa peaksid lepinguperioodi jooksul iga kuu oma sissetulekust laenumaksete jaoks ära tasuma. Kuldse reegli kohaselt ei tohiks igakuised laenumaksed moodustada sissetulekust rohkem kui 40 protsenti – näiteks kui su sissetulek on 1000 eurot, ei tohiks laenumaksed moodustada rohkem kui 400 eurot sellest. Taoline reegel aitab vältida olukorda, kus muudeks elamiskuludeks ei jätku lihtsalt raha või pole võimalik laenumakseid teha muude kulude tõttu.

Seetõttu peaksid juba enne taotluse tegemist arvutama, kui suure osa sinu sissetulekust napsavad kohustused siis, kui võtad endale juurde ühe kohustuse. Isegi, kui uue kohustusega koos oleksid sinu kulud alla 40 protsendi, võib see väike arvutus anda parema perspektiivi. Rahahäda korral on väga lihtne kaotada ratsionaalne mõtlemine, mis on aga hädavajalik selleks, et teha teadvustatud ja mõistlik laenuotsus. Ära kiirusta ja vaata üle oma rahaasjad – teinekord võid niiviisi avastada, kuidas laenu võtmine polegi vajalik.

2. Vaata üle kõik pisiasjad

Ehkki see on teadatuntud tõde, tasub seda aeg-ajalt meelde tuletada: enne lepingu allkirjastamist tuleks absoluutselt iga lepingupunkt üle lugeda ning selgeks teha, milline on laenu tegelik kulukus.

Kui mõned terminid on arusaamatud või mõni lepingupunkt tekitab segadust, küsi laenuandjalt järgi – parem teha enne lepingu sõlmimist kõik täiesti selgeks kui hiljem kahetseda rutakalt tehtud otsust. Kui laenuandja ei soovi anda lisainfot või mõned punktid ei ole sinu jaoks vastuvõetavad, otsi mõni teine võimalus. Pisiasjad on olulised – ära pane allkirja alla, kui sa pole iga pisiasja kontrollinud ning pole iga asjaga sajaprotsendiliselt nõus.

3. Võrdle, võrdle, võrdle

Võrdlemine on arukate rahaliste otsuste alus. Financer.com laenuvõrdlusportaal teeb võrdlemise pisut lihtsamaks tänu võrdlustabelitele ja ülevaatlikule infole, mis aitab näha erinevate laenupakkumiste kulukust ning tingimusi, millele iga laenuvõtja peaks kindlasti vastama.

Isegi, kui oled juba välja valinud laenuandja, võid kasutada võrdlusportaali selleks, et näha ettevõtete plusse ja miinuseid, teiste kasutajate arvamusi ja palju muud. Financer.com portaalist leiad kõik Eesti tunnustatud krediidiandjad – alates brändidest nagu Credit24 või Bigbank, kuni uuemate tegijateni välja. Soovi korral saad jätta endagi arvustuse, et ka teised külastajad saaksid lugeda klientide arvamusi.

Enne, kui otsustad mõne krediiditoote kasuks, mõtle põhjalikult järgi, kas sa tuled selle kohustusega toime, vaata üle kõik detailid ning võrdle teenuse tingimusi. Kaalutletud tegutsemine viib tarkade otsusteni!

Viimased uudised