Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kuvatõmmis.

Ukrainat võib tabada tuumakatastroof, kuna Vene vägede kontrolli all olevas Tsernobõlis võeti elekter ära ja kasutatud tuumakütust pole võimalik jahutada.

Ukraina firma Energoatom andis teada, et radioaktiivset kiirgust hakkab lekkima 48 tunni jooksul, kui elekter tagasi ei tule, vahendab Daily Mail.

Vene väed on Tšernobõli tuumajaama enda kontrolli alla võtnud ja elektri välja lülitanud. Jaamas pole võimalik olnud teostada remondi- ja hooldustöid. Jaam töötab elektrigeneraatorite peal, aga neis lõpeb kütus 48 tunni jooksul otsa. Pärast seda pole võimalik kasutatud tuumakütust enam jahutada ja hakkab lekkima radioaktiivset kiirgust.

Tuul võib radioaktiivset kiirgust kanda Ukrainasse, Valgevenesse, Venemaale ja mujale Euroopasse.

Keskkonnaameti kommentaar:

Praegusel kujul võib ainult Ukraina emotsionaalsetele allikatele tuginev uudis tekitada Eesti elanikes asjatut hirmu.

Elektrikatkestus Tšornobõlis kiirgusohtu Eestis kaasa ei too. Tšornobõli tuumaobjekti elektrivarustus on tagatud kaheks ööpäevaks võrgust sõltumatute diiselgeneraatoritega. Lisakütusega saab jahutussüsteemid töös hoida ka pikema aja jooksul.

Tšornobõlis puuduvad töötavad tuumareaktorid, küll aga on elektrit vaja näiteks kasutatud tuumkütuse hoidla jahutussüsteemide tööks.

Ilma elektrita hakkab tuumkütusebasseini vesi aeglaselt soojenema ja aurustuma. Läheb päevi kuni nädalaid enne, kui jahutusvesi on lõplikult aurustunud ja võib tekkida radioaktiivse saaste leke. Võimalik mõju on lokaalne ja suure vahemaa tõttu kiirgusohtu Eestile ei kaasne.

Viimased uudised