Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Pilt: Telegram

Suurbritannia tahab Saksamaa juhitava Euroopa Liidu kõrvale luua uut liitu, kuhu kuuluksid lisaks Ukraina ja Balti riigid.

Briti peaminister Boris Johnson kutsus Ukraina presidenti Volodõmõr Zelenskit looma uut alternatiivi Euroopa Liidule, mis võiks hõlmata ka Balti riike, vahendab Itaalia päevaleht Corriere della Sera oma allikatele viidates.

Sellesse liitu võiks kuuluda lisaks Ühendkuningriigile ja Ukrainale ka Poola, Eesti, Läti, Leedu ja võib-olla hiljem ka Türgi.

Johnson usub, et alliansi liikmeid ajendab umbusk Brüsseli vastu ja pettumus Berliini reaktsioonis Venemaa agressioonile, neid ühendab rahvusliku suveräänsuse entusiasm, liberaalne turumajandus ja täiesti ühemõtteline hinnang Moskvast tulenevane sõjalisele ohule.

Corriere della Sera allikate andmetel esitles Johnson oma ideed Zelenskile nende kohtumisel Kiievis 9. aprillil. Kiiev pole selles küsimuses seisukohta avaldanud.

Ajalehe andmetel ootab Zelenski põnevusega 23. juunil toimuvat EL-i tippkohtumist, kus Euroopa liidrid saavad otsustada, kas anda Ukrainale kandidaatriigi staatus ja alustada ametlikke läbirääkimisi riigi EL-i liikmesuse üle. Kui aga Ukrainale esitatakse „Euroopa perspektiivi” abstraktset valemit, võib Zelenski Johnsoni ettepanekuid tõsisemalt kaaluda, märgib Corriere della Sera.

Samuti on veel selgusetu, kas Poola ja Balti riigid oleksid sellise liiduga nõus. Üks Euroopa minister märkis, et Johnson üritas selliste ettepanekutega lihtsalt poliitilisi dividende võita.

Leedu ei ole veel saanud konkreetset ettepanekut Briti peaministri Boris Johnsoni alternatiivse liidu idee kohta, ütles täna reedel Leedu välisminister Gabrielius Landsbergis, vahendab lrt.lt.

Leedu välisminister samas rõhutas vajadust tugevdada olemasolevaid liite.

»Me ei ole näinud ühtegi konkreetset ettepanekut. Meil pole õrna aimugi, mis on selle sisu, kui reaalne ja kui tõsine see on,” ütles Landsbergis Vilniuses ajakirjanikele pärast Venemaa-teemalist foorumit.

„Kuid sellegipoolest on [vajalik] tugevdada NATOt, lahendada dilemmad, millega silmitsi seisame, näiteks Türgi veto, mitte sulgeda ust, mitte keelata Ukrainale ja teistele riikidele võimalust NATO-ga liituda – see on kõige tõsisem julgeolekugarantii tulevikus – kuni Ukraina liitumiseni NATO-ga aidata Ukrainal NATO-ga liituda ning seejärel viia Ukraina relvajõudud ja kaitsesüsteemid NATO standarditega vastavusse,” ütles ta.

Landsbergis ütles, et tema arvates on need realistlikud eesmärgid.

Viimased uudised