Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Olukord Leedu-Valgevene piiril on pingestunud, kuna Valgevene saatis piirile eriväelased ja kuulda on laske. Relvade abil sunnitakse migrante Leetu minema.

Valgevene poolt tulnud laske ei peeta Leedus veel agressiooniks. Samas on Valgevenes juba alanud suur sõjaline õppus Zapad. Leedus ollakse kindlad, et agressiooni korral käivitub NATO artikkel 5 ja teised riigid tulevad appi, vahendab lrt.lt.

Valgevene on saatnud Leedu piirile eriüksused, mis varem tegelesid meeleavalduste mahasurumisega. Valgevene siseministeeriumi andmetel on piirile saatud üksus nr 3214. Valgevene väljaande Zerkalo andmetel on tegemist üksusega, mis aitas Minskis meeleavaldusi maha suruda. See üksus oli viimati ametis 2020. aasta augustis Minski rahutuste ajal.

Valgevene siseministeerium ei täpsustanud, kas üksus on Valgevene piiril Leedu või Poolaga.

Leedu kaitseministeeriumi info kohaselt saabus Leedu-Valgevene piirile NATO hübriidkaitseüksus. Kahe nädala jooksul hinnatakse hübriidagressiooni Leedu vastu ja tehakse ettepanekud sarnaste kriiside ärahoidmiseks tulevikus.

NATO jälgib olukorda Läti, Leedu ja Poola piiridel Valgevenega. Leedu palve peale tegi NATO augustis otsuse saata üksus Leetu. Leedu kaitseminister Arvydas Anušauskas ütles, et üksuse saabumine näitab, et NATO võtab selliseid olukordi tõsiselt. NATO hübriidkaitseüksus loodi 2018. aastal. 2019. aastal saadeti see üksus appi Montenegrosse.

Viimased uudised