Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Valgevene president Aleksandr Lukašenka, kelle võim riigis on kõikuma löönud kutsus omale appi vana sõbra, Venemaa presidendi Vladimir Putini.

Lukašenkal on praegu kõige raskem aeg tema 26 aastat väldanud võimuperioodi juures. Kümned tuhanded inimesed on homme pühapäeval kogunemas Vabaduse Marsile, et mälestada meeleavaldustes Lukašenka režiimi poolt tapetuid, vahendab Daily Mail.

Lukašenka märkis, et kui protseste ei peatata, võivad need laieneda väljaspoole Valgevene piire. Ta lisas, et oht pole mitte üksnes Valgevenele. Lukašenka on juba olukorda Putiniga arutanud.

Euroopa Liit on samal ajal kehtestamas Valgevene vastu uusi sanktsioone vastuseks meeleavalduste verisele mahasurumisele. Vähemalt kaks meeleavaldajat on saanud surma ja tuhanded on peetud kinni. Eesti, Läti ja Leedu liidrid kutsusid üles korraldama Valgevenes uued ja vabad valimised.

Leetu varjunud opositsiooni presidendi kandidaat Svetlana Tsihhanovskaja kutsus üles protestide jätkamist ja häälte ülelugemist.

Rahvamassid kogunesid pealinnas Minskis taas täna laupäeval, seekord valgete lilledega, et mälestada sel nädalal hukkunud 24-aastast meeleavaldajat.

Venemaa näeb Valgevenet kui liitlast NATO vastu, aga enne presidendivalimisi kahe riigi suhted jahenesid. Moskva vähendas rahalist toetust Valgevenele ning Lukašenka lükkas tagasi Vene ja Valgevene poliitilise ja majandusliku lähenemise.

Lukašenka ütles, et meeleavaldused on juhitud välismaalt ning kutsus inimesi üles olema kodus, et mitte muutuda kahurilihaks. Moskva süüdistas samuti välisriike Valgevene siseasjadesse sekkumises.

Kommentaarid

Viimased uudised