Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Lõuna päästekeskus

Kolmapäeval, 15. juulil kell 12.24 laekus häirekeskusele teade, et Räpina vallas Leevi külas leiti surnuaiast sidrunikujuline ese, mis teataja hinnangul võis olla granaat.

Kohale sõitnud päästeameti demineerimiskeskuse Lõuna-Eesti pommigrupi demineerijad selgitasid, et Leevi surnuaial oli haua kaevamise käigus leitud vene päritolu käsigranaat F-1.

Leitud lõhkekeha oli koos sütikuga ja ohtlikus olukorras, see oli roostes ja küljes oleval sütikul puudus link. Kuna lõhkekeha transportimine lõhkamiskohta polnud seega võimalik, võttis demineerimistöö juht vastu otsuse hävitada granaat kohapeal. Ümbruskonna ohutuse tagamiseks kaasati sündmuse lahendamisele politsei.

Ohutuse tagamise lisameetmena kasutati granaadi hävitamiseks leiukoha vahetus läheduses asunud liivaauku. Sarnaste lõhkekehade hävitamine leiukohal on demineerijate praktikas üsna tavapärane. Mida aeg edasi, seda ohtlikumaks sõjaajast maapõue jäänud lõhkekehad lagunedes muutuvad ja seda riskantsem on nende transportimine leiukohast eemale.

Peademineerija Ando Piirsoo lisas, et mingil juhul ei tohi leidmisel lõhkekeha liigutada ega seda kuhugi viia. „Paraku oli seegi kord granaati tõstetud ja see põõsa alla pandud,“ ütles Piirsoo. „Kuid selline ettevaatamatus oleks võinud äärmiselt halvasti lõppeda.“

Demineerijad selgitasid granaadi leidjaile, et lõhkekeha on alati plahvatusohtlik ning sellest tuleb kõige pealt teavitada hädaabinumbril 112 ning jääda demineerijate tulekut ootama. Ise ei tohi lõhkekehaga midagi ette võtta.

Kommentaarid

Viimased uudised