Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Läti kuulutas täna teisipäeval, 27. septembril seoses Vene mobilisatsiooniga välja eriolukorra Venemaaga piirnevates rajoonides.

Eriolukord kehtib homsest 28. septembrist kuni 26. detsembrini. Eriolukorra kehtestamist põhjendati sõjategevuse eeldatava aktiviseerumisega Ukrainas, vahendab lsm.lv.

Eriolukord hakkab kehtima Alūksne, Balvi ja Ludza rajoonides, samuti kõigis sadamate, lennujaamade, lennuväljade ja raudteede piiripunktides. Seoses suurenenud survega Valgevenest pärit illegaalsele immigratsioonile on Läti valitsus alates eelmise aasta 11. augustist juba kuulutanud välja eriolukorra Ludza, Krāslava ja Augšdaugava omavalitsusüksustes, samuti Daugavpilsis. Praeguseks on seda mitu korda pikendatud ja see kehtib praegu 10. novembrini.

Samuti otsustas Läti valitsus teisipäeval sulgeda Pededze piiriületuspunkti ning andis riigi piirivalvele ülesandeks teostada Läti ja Venemaa piiril tõhustatud valvet. Samuti on piirivalvele pandud ülesandeks saabuvate Venemaa kodanike hoolikas kontroll.

Samuti otsustas valitsus pakkuda piirikontrolli tagamisel abi kaitsejõududelt, politseilt ja julgeolekuteenistuselt. Kõik tööd kompenseeritakse.

Pärast Venemaa 21. septembri otsust kuulutada välja osaline mobilisatsioon, mille eesmärk on vaenutegevuse tugevdamine Ukrainas, on oodata suure hulga Venemaa kodanike lahkumist Venemaalt. Sellest tulenevalt on võimalus, et olukord Läti ja Venemaa piiripunktides võib kiiresti muutuda, teatas siseministeerium. Samamoodi, arvestades Venemaa kodanikele kehtestatud Lätti sisenemise piiranguid, on tõenäoline, et isikud üritavad ebaseaduslikult piiri ületada.

Siseministeeriumi ja piirivalve poolt teisipäeval levitatud info kohaselt on alates 19. septembrist Lätisse sissesõidukeeld antud 57 Venemaa kodanikule, seaduslikult sisenes riiki 2475 Venemaa kodanikku. Samal ajal lahkus Lätist 2332 Venemaa kodanikku.

Alates 19. septembrist on suurenenud Venemaa kodanike vool Läti naaberriikidesse. Eestisse on saabunud umbes 11 000 Venemaa kodanikku, kuid 22 inimesele on kehtestatud sissesõidukeeld, Leetu on saabunud 11 570 ja sisenemine on keelatud 166 inimesele, teatas ministeerium.

16 Venemaa kodanikku on taotlenud Lätis varjupaika. Enamus tõi motivatsioonina välja toetuse puudumise või tagakiusamise, kaks on aga sunnitud asüüli taotlema välja kuulutatud mobilisatsiooni tõttu. Ühele Vene kodanikule on humanitaarviisa välja antud, kuna pidi Lätis osalema matustel.

Viimane Läti-Venemaa piiri ebaseaduslik ületamine registreeriti 24. augustil ning antud juhul taotles Venemaa kodanik pärast vahistamist asüüli. Kokku on sel aastal ebaseadusliku piiriületuse tõttu kinni peetud 30 inimest.

Siseministeerium on varem viidanud, et peamisteks põhjusteks, miks eriolukord on vajalik, on võimalus saada piirikaitseks täiendavaid ressursse, kui Lätti üritaks siseneda Venemaalt rohkem inimesi. Eriolukorras saab neid inimesi paremini kontrollida ja nende registreerimist kiiremini korraldada.

Viimased uudised