„Ühiskonna üksmeelsusele üles kutsuv reklaam on kahes keeles täiesti erineva sisuga. Sellal kui eestlastele lubatakse teadmistepõhist riiki, jagatakse venelastele miskipärast EV passe ja vähendatakse aktsiise,” kirjutas lugeja.
KURIOOSUM: Sotsid lubavad eestlastele üht, venelastele teist
Avaldatud: 26 veebruar, 2019Nördinud lugeja saatis Postimehe toimetusse oma postkastist leitud sotside valimisreklaami, mis lubab eesti keeles üht, vene keeles aga hoopis teist.
Tõepoolest, eesti keeles lubab sotsiaaldemokraat Anastassija Kovalenko seista selle eest, et Eesti oleks teadmistepõhine riik, kus on üksmeelne ja võrdne ühiskond. Samuti lubab ta vähendada bürokraatiat, sest riik peab olema inimese jaoks.
Venekeelsele valijale lubab Kovalenko seista hoopis muude asjade eest: „Et hallid passid jääksid minevikku, aktsiiside vähendamise eest. Löön puruks tööturu klaaslae ja näitan, et vene noorsugu võib Eestis edukas olla!”
„Oma valimislubadustes ja –materjalides olen lähtunud sotsiaaldemokraatide programmist. Kõnealune flaier on üks nii eestlastele kui vene keelt kõnelevatele valijaile – lubadused mõlemale on samal paberil. See on ju mõistetav, et on ühed teemad, mis kõnetavad rohkem eestlasi, ja teised, mis venelasi. Väikesele flaierile nii palju teksti ka parema tahtmise korral lihtsalt ei mahu. Kodulehel olen kõik need teemad mõlemas keeles põhjalikult lahti kirjutanud, millele viitan ka flaieril. Heitke pilk peale!” ütles Kovalenko Postimehele.
Kui flaierist võis jääda mulje, et jutt käib alkoholiaktsiisi vähendamisest, siis sotside veebilehel räägitakse valimiste põhilubaduste rubriigis ainult elektriaktsiisi vähendamisest.
Aga ka erakonna veebileht annab eesti- ja venekeelsetele valijatele erinevaid lubadusi. Nii näiteks lubatakse eesti valijale üleminekut taastuvenergiale. Venekeelsete valimislubaduste seas seda pole. Selle asemel lubatakse suurendada kodanike arvu. „Lõpetame hallide passide taastootmise. Samuti muudame võimalikuks naturalisatsiooni korras kodakondsuse andmise alla 15aastastele lastele, kelle vanematel pole kodakondsust või on kolmandate riikide kodakondsus.”