Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kas see on puudus? Detsembris liikus Venemaale elektrit mahus üle 500 MW. Allikas: Eleringi veeb

Eleringi veebis on ülevaade elektri liikumisest Eestisse ja Eestist välja. Sealt on näha, et tohutus koguses, lausa kuni 1000 MW mahus liigub elektrit Venemaale.

Näiteks tänase teisipäeva, 11. jaanuari hommikul liikus Eleringi veebi andmetel Venemaale elektrit võimsusega ligi 800 MW:

Detsembri alguses, mil elektri hind oli Eestis laes ja räägiti, kuidas see tuleb elektri puudusest, liikus Venemaale elektrit võimsusega üle 500 MW. See oli juhtumisi just seesama kogus, mille Eesti pidi kalli hinnaga Soomest sisse ostma olukorras, kus Rootsi ja Norra piirasid oma odava elektri eksporti.

Mis mäng käib? Miks läheb elektrit nii suures koguses Eestist Venemaale, kuigi ametlikult sinna midagi ei müüda?

Eleringi avalike suhete juht Ain Köster seletas asja järgmiselt:

Elektrit Venemaale ei müüda, ei saagi müüa, kuna Venemaa ei luba Balti riikide elektrit oma turule.

Kaubandust iseloomustab rohelise põhjaga kaart, kus Vene suund on alati null (Eesti ei kauple Venemaaga kummaski suunas). Sinine kaart näitab elektri füüsilist liikumist. Kaubanduslikud ja füüsilised energiavood ei lange kokku.

Kui sinine kaart näitab, et elekter liigub Eestist Venemaale, siis see tähenda üldjuhul seda, et Soomest sisse tulev elekter põikab füüsilises mõttes Venemaa võrku ja liigub sealt edasi Läti ja/või Leedu võrkudesse. Oleme praegu Venemaaga samas sagedusalas ja füüsilises mõttes võib elekter liikuda sagedusala raames vabalt. Ehk elektri transiit läbi Vene võrgu on täiesti normaalne ja igapäevane.

Viimased uudised