Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kaitseväe pilt.

Täna lõppes diviisi õhutõrjepatarei korraldatud viiepäevane vabatahtlik õppekogunemine, kus kümned õhutõrje taustaga reservväelased õppisid kasutama vaid mõned kuud tagasi Eestisse saabunud lühimaa õhutõrjerelvasüsteemi PIORUN. 

Ülilühimaa õhutõrje relvasüsteem PIORUN suudab sihtmärke tabada 6,5 kilomeetri kauguselt ning võimaldab tegutseda ööpäevaringselt. Eranditult reservväelaste baasil komplekteeritud üksus tegutseb diviisi vastutusala territooriumil ning on valmis kaitsma õhuvastase eest Eesti kaitse seisukohalt olulisi objekte.

„Teeme koostööd nii Kaitseliidu kui ka kaudtule üksustega, diviisi lahinguteenindustoetuse elementidega, kaitseme kriitilist infrastruktuuri, suuremaid koondamispaikasid jne. Ehk suures pildis – meid on päris palju, me oleme mobiilsed ja suudame korraga väga mitmete objektide kohal õhku vastasest puhtana hoida,” ütles õppekogunemise peakorraldaja leitnant Randar Rannak.

Isikkoosseisu värbamine üksusesse algas eelmise aasta suvel – kaardistati õhutõrje taustaga reservväelasi, kes olid vahepeal erinevatel põhjustel liikunud kaitseväe üldreservi, võeti nendega ühendust, tutvustati plaani ja uut võimekust. Esimene rühm sai väljaõppe veebruari alguses, täna lõppes teise rühma õppekogunemine.

„Ma olen kohe väga rahul meie värskete PIORUN rühmadega – reservväelased on ise tahtnud kohale tulla, ise soovivad panustada, nende elukogemus toetab nii väljaõpet kui ka meeskondade koostoimimist ja tundub, et õhutõrjujate põhitõed ja meile kohane kolmedimensiooniline mõtlemine on reservväelastele jätkuvalt omane,” ütles leitnant Rannak ja lisas, et just reservväelased on need, kes saavad maikuus Eesti territooriumil esimesed PIORUN raketid sihtmärgi pihta lasta.

Kapral Edgar Tammus teenis õhutõrjepataljonis luurejao ajateenijana pea kakskümmend aastat tagasi, viimati pani ta vormi selga 2013. aastal toimunud õppekogunemisel, siis õpetati talle õhutõrjekahuri vasaklaaduri ametit. Kui eelmise aasta lõpus leitnant Rannak helistas talle ja kutsus uude üksusesse, ei hakanud kapral Tammus mõtlemagi. „Kui õhutõrje kutsub, tuleb minna. Nüüd on Sergei (õhutõrjekahuri ZU-23 hüüdnimi) minust kaugel ja ma õpin kuidas uuest relvast hävitada õhutõrjujate vastast, ehk õhus lendavaid vaenlase ründavahendeid. Kumbagi relva ei ole ma pidanud lahingolukorras laskma ja ma väga loodan, et sellist vajadust mul ei teki. Aga kui peaks vaja minema, oskan ma mõlema relvaga toimetada,” ütles kapral Tammus.

Leitnant Rannar Randaku sõnul on Poolas välja töötatud relvasüsteem loogiline ja lihtne ning selle õpetamine läheb väga ladusalt: „Viie päevaga said reservväelased baasteadmisi nii taktikast, relvasüsteemist kui ka tulejuhtimisest. Enne Kevadtormi aktiivsete lahingute faasi saame me paar päeva lihvida meeskonnataktikat ja koostegutsemise oskusi ning seejärel on üksus valmis ülesannete täitmiseks.”

Ülilühimaa õhutõrje relvasüsteemiga PIORUN saab tutvuda ka homme toimuval paraadi järgsel relva- ja tehnikanäitusel Tallinnas Vabaduse väljakul.

Viimased uudised