Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kuvatõmmis.

Kevadel Eesti Kultuuri Koja poolt välja antud Kultuuri Teo preemiaga pärjatud kunstnik Viktoria, kes elab okupeeritud Hersonis, Ukrainas, kujundas Eesti-Ukraina kalendri, mida saab kuni oktoobri lõpuni tARTu poe kodulehel ette tellida.

Eesti-Ukraina kalendri 28 leheküljel on ära toodud nii Eesti kui Ukraina rahvuspühad ja muud olulised sündmused. Kuus kuud kalendris on eestiteemalised ning ülejäänud kuus ukrainateemalised. Loomisprotsessi ajal on Viktoria püüdnud leida Eesti ja Ukraina kultuure ühendavaid detaile ning tõlgendanud neid omal moel otsides inspiratsiooni mõlema riigi rikkalikust kultuuripärandist.

Viktoria ise on kirjeldanud kalendri valmimist järgmiselt: „Mõtlesin küll, et ma ei suuda enam kunagi midagi ilusat teha. Minu silme ees käib iga päev sõda ja peas vaid killud kujutistest, mis sobivad pigem „Musta Raamatusse”. Kalendrit kujundades avastasin, et valgus siiski mu südames veel põleb. Ma leidsin enda seest palju õitsvaid lilli, rohelisi puid, metsi, metsloomi… see kõik jõudis ka kalendrisse. Tegin neid kollaaže sageli öösel. Väljast kostusid plahvatused ja mu süda peksis meeletult… Neil hetkedel panin kõrvaklapid pähe, kuulasin muusikat ja proovisin töötada nagu varem… vaid silmanurgast nägin, kuidas akna taga taevas plahvatustest sähvis. Töö kalendriga aitas mul tähelepanu kõrvale juhtida ja reaalsusest põgeneda. See oli väljakutse iseendale, mis jääb kauaks meelde.”

Viktoria on alates 24. veebruarist 2022 iga päev saatnud galerist Raul Oreškinile kirja, milles ta kirjeldab oma läbielamisi sõjakoldes, püüdes paralleelselt jätkata igapäevatööga, luues uusi teoseid. Kaugjuhtimise teel kureeris Viktoria mais 2022 tARTu galeriis näituse „Päästik“, kus osales 38 Ukraina kunstnikku ning külalisena ka seitse Eesti loojat. Liis Lindmaa ja Liis Varese eestvedamisel loeti Viktoria kirju nii eesti kui vene keeles ette Vene saatkonna ees, Tallinnas. Igapäevase kirjavahetuse ja näituse kureerimise eest pälvis Viktoria kevadel Kultuuri Teo preemia.

Eesti-Ukraina kalendrit 2023 saab ette tellida tARTu poe lehel kuni oktoobri lõpuni: tartupood.ee/e-pood/eesti-ukraina-kalender

Viimased uudised