Sporditarbed, spordivarustus e-spordipood:sportlik.ee

 

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kuldar Leis

Põlva maakonna praegusest 13 vallast jääb haldusreformi järel alles Põlva ja Räpina vald ning 5000 elaniku nõude täitmisega esialgu veel kimpus Kanepi vald.

Oktoobri alguseks tuli vallavolikogudel teha lõplik valik, millise omavalitsuste grupiga ühinemiskõnelusi edasi pidada. Ka Põlvamaal oli septembri viimaste päevadeni lahtine, kuidas maakonnasisesed piirid kulgema hakkavad ning kas kõik praegused vallad jätkavad Põlvamaa koosseisus.

Praeguseks on välja joonistumas uus maakondlik haldusjaotus, kus Põlva vald ühendab endaga Ahja, Laheda, Mooste ja Vastse-Kuuste valla, mille tulemusel moodustub umbes 14 500 elanikuga omavalitsus.

Räpina ühendab endaga Veriora ning Setumaa vallad Värska ja Mikitamäe ning Meeksi valla Tartumaalt, saades kokku umbes 9100 elanikuga omavalitsuse.

Kolmas vald võib tekkida maakonna lääneserva, kus on ühinemas Kanepi, Kõlleste ja Valgjärve vald. Esialgu pole endise kihelkonnakeskuse Kanepi ja kahe liitlase uueks vallaks saamine veel kindel, sest aasta alguse seisuga elas kolmes vallas kokku 4871 inimest ehk 129 hinge vähem, kui haldusreformi seadus nõuab.

Loodetakse inimesed kokku saada

Et 5000 elanikust on puudu vaid pealt sajakonna inimese, loodavad uue valla moodustajad, et puuduolevad inimesed saadakse kolme peale kokku. „Selle pärast väga ei muretse,” ütles Valgjärve vallavanem Kaido Kõiv Lõunaeestlasele. „Põhjendame selle ära või teeme kampaania.” Aasta lõpus omavalitsustes toimuvad elanike registreerimise kampaaniad on Eestis levinud ning nõnda loodetakse 5000 elanikku kolme peale kokku saada.

Ka Kanepi vallavolikogu esimees Arno Kakk tegi volikogus üleskutse kutsuda oma lähedasi Kanepi valla elanikuks registreerima, et suurendada aasta lõpuks inimeste arv nõutud tasemele.

Ent juhul kui kampaania peaks ebaõnnestuma, loodab Kõiv, et valitsus teeb neile erandi ning lubab omavalitsuse moodustada ka juhul, kui 5000 elanikust jääb pisut puudu.

„Seadus ei näe erandeid ette,” lausus Põlva maavanem Igor Taro Lõunaeestlasele. „Pole vahet, [kas puudu on] kümme või sada inimest.”

Isegi kui 5000 inimese piir saab Kanepil, Kõllestel ja Valgjärvel ületatud, ei tähenda see Taro sõnul, et see nii jääbki. „Kampaaniaga saadakse arv korraks kokku, aga see langeb varsti alla 5000 inimese,” lausus ta. Fakt on, et eelmisel aastal kasvas kolmikust üksnes Kõlleste elanike arv – 18 inimese võrra; kolme peale kokku oldi mullu 40 inimesega aga miinuses.

Maavanem avaldas kahetsust, et Kanepi, Kõlleste ja Valgjärve ei asunud ühinema Põlva vallaga, mille tulemusel olnuks šanss moodustada pealt 19 000 elanikuga Kagu-Eesti suurim omavalitsus. „See andnuks kindlust, et maakonnakeskust ei taandata kirikukülaks,” sõnas Taro.

Üks muutus võib Põlvamaad haldusreformiga veel ees oodata, sest tõenäoliselt ühineb maakonna väikseim, pealt 700 elanikuga Orava vald Vastseliina vallaga Võrumaal.

Kuidas kommenteerib haldusreformi käiku Põlva vallavolikogu esimees Kuldar Leis, vaata järgnevast videost.

Arved Breidaks

Viimased uudised