Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kui planeerid kodus akende vahetust või oled ehitamas päris uut kodu, siis jõuad ühel hetkel küsimuseni: milliste kriteeriumide alusel aknaid valida?

Kas lähtuda valikul eeskätt hinnast? Vaadata ainult akende välimust? Võrrelda erinevaid tehnilisi näitajaid? Ühesõnaga: kuidas leida sobiv, kvaliteetne ja kauakestev aken, mis veel aastakümneid hiljemgi on oma ülesannete kõrgusel?

Avatäite valik on nagu iga teine sarnane koduga seotud otsus, kus tuleb leida tasakaalupunkt võimaluste, soovide ja ratsionaalsuse vahel.

Puitaknad

Kuna puit on hästi töödeldav ja mitmekesine materjal, annab sellest teha eri kuju, viimistluse ja dekoratiivsete lahendusega aknaid.

Puitakna puhul on kriitilise tähtsusega, et raamiks minev materjal oleks kvaliteetne ja kuiv. Nõukogudeaegsed puitaknad, mis alles majale ette pannes kuivama ja ühes sellega ka mängima ja värvi seljast maha heitma hakkasid, on minevik – täna kasutavad tootjad üldjuhul väga range kvaliteedikontrolli läbinud puitu.

Moodsad puitaknad on viimistletud ja töödeldud kontrollitud keskkonnas viimistlusvahenditega, mis tähendab, et selliste akendega ei ole tarvidust üle suve kalendrisse paar nädalat aknaraamide puhastamist ja värvimist planeerida.

Viimistlusvariantide rohkus loob võimaluse muuta puitaknad inter- ja eksterjööri efektseks osaks.

Oluline on ka ökoloogiline aspekt – puit on taastuva materjalina kergesti ümbertöödeldav ja väikese keskkondliku jalajäljega materjal.

Võimalus aknaid ikka ja jälle töödelda ning kaitsekihti uuendada ongi puitakende pikaealisuse aluseks.

Puitalumiiniumaknad

Puitalumiiniumaknad on hinnalt kallimad kui tavalised puitaknad, aga selleks on ka põhjust.

Puitalumiiniumakendes on ühendatud kahe materjali parimad omadused: ühelt poolt puidu loodussõbralikkus, viimistlemise võimaluste paljusus ja parim soojapidavus ning teiselt poolt alumiiniumi vastupidavus, ülimalt tõhus ilmastikukindlus ning hoolduse lihtsus. Kõik need omadused kokku loovad peaaegu täiusliku sümbioosi.

Puidust sisemine külg annab tavalise puitaknaga samaväärse võimaluse viimistleda aknaraam nii nagu hing ihaldab. Akna alumiiniumist väliskülje värvivalik on sisuliselt piiramatu.

Puitalumiiniumaken sobib suurepäraselt modernsetele hoonetele, selle lihtne ja range joon töötab eriliselt hästi just betoonist hoonete puhul, ent ka puit- ja kivifassaadiga hoonete puhul ei mõju puitalumiiniumaknad kohatuna.

Puitalumiiniumaknad tasub tellida heade referentsidega kogenud tootja käest nagu näiteks Tartumaal toimetav puitakende ja -uste tootja Klarvinduer, kelle kõik mudelid kannavad Euroopa juhtivaid kvaliteedimärgistusi.

Alumiiniumaknad

Varem peeti alumiiniumaknaid ainult äri-ja tootmishoonete pärusmaaks. Ka oli küsitav selliste akende soojapidavus, sest alumiinium on väga hea soojusjuht.

Tänaseks on alumiiniumakende konstruktsiooni oluliselt edasi arendatud ja külmakatkestustega alumiiniumprofiilid on oma soojapidavuselt sisuliselt samaväärsed teiste aknatüüpidega.

Paraku on alumiinium siiski külm materjal ja käega aknaraami katsudes puudub sel puidule omane soojus. Küll aga on alumiiniumaknad väga vähenõudlikud.

Alumiinium on kaalult kerge, ent samas väga tugev materjal, millest saab toota väga suure klaasipinnaga aknaid. Alumiiniumaknad sobivad oma lihtsa ja lakoonilise profiili tõttu pigem modernsetele kivi-ja betoonhoonetele.

Hinnaklassilt on need aknad keskmisest kallimad. Vastupidavuse osas on alumiiniumaknad koos puit- ja puitalumiiniumakendega kvaliteediskaala ülemises otsas.

Plastikaknad

Puit- ja puitalumiiniumaknaga võrreldes on plastikakna kestus kordades väiksem. Plastikust aknaraam hakkab üsna kiiresti UV-kiirguse mõjul tuhmudes ja määrdudes oma välimust kaotama ning erinevalt puitaknast, ei saa plastiku välispinda üle viimistleda ehk aknaprofiili väljanägemist taastamise läbi pikendada.

Plastikakna teiseks suureks miinuseks on raami suhteliselt madal jäikus, mis tähendab seda, et suure tuulega võib aknaraam klaasilt edasikanduva surve tõttu läbi painduda ja aken tihendite vahelt veidi tuult ja vett läbi lasta.

Raami nõrgem jäikus võimaldab ka kurjade kavatsustega inimestel kergemini läbi akna elamisse pääseda. Raami õigetest kohtadest painutades on võimalik suluseid avada ilma et, akent päriselt lõhkuma peaks.

Ei maksa unustada sedagi, et plastikaken on üks suurema keskkondliku jalajäljega aknamaterjale, kuna PVC-plastikute utiliseerimiseks pole täna veel hästi toimivaid lahendusi.

Viimased uudised