Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kollageen ja probiootikumid on kaks kõige olulisemat naistele mõeldud toidulisandit nii terve näonaha jaoks kui ka põiepõletiku korral. Probiootikumide ja kollageeni kasulikkust on tõestanud arvukad teadusuuringud. Neid toidulisandeid võivad võtta nii mehed kui ka naised, kuid eriti kasulikud on need naistele.

Mis on kollageen?

Kollageen on struktuurivalk, mis on inimkehas kõige sagedamini esinev valk. Hea võrdluse võib tuua hoone tellingutega, andes rakkudele ja kudedele struktuurilise toe. Rakkude ja kudede tervise ja funktsionaalsuse tagamiseks on vaja kollageeni. Kollageeni puudulikkus võib põhjustada kortse ja suurendada liigeste vigastuste ohtu.

Kollageeni kasulikkus naiste tervisele

Kollageenil kui struktuurivalgul on oluline roll sidekoe, naharakkude ja lihaskiudude tervises ning selle tarbimise suurendamine parandab naha tervist ja väljanägemist.

Ühes uuringus leiti, et kollageenipreparaatide võtmine suurendas naha niiskusesisaldust. Selle tulemusena oli uuringus osalejate nahk pehmem ja elastsem – kaks omadust, mis tavaliselt vanusega vähenevad. Katsealustel oli ka siledam nahk, vähem kortse ja vähem naha karedust.

Kollageen aitab pärast trenni taastuda

Treeningujärgne lihasvalu on treeningu lahutamatu osa. Venitused, magamine ja massaaž võivad seda valulikkust vähendada, kuid ka toitumine mängib raskest treeningust taastumisel olulist rolli. Kollageen soodustab nii lihaskoe kui ka sidekoe paranemist ja taastumist. Eriti peaks tähelepanu pöörama sidekoele, mis on tundlikum ja mille paranemine võtab lihaskoest kolm korda kauem aega.

Õnnelik kõht: Kollageen ja soolestiku tervis

Ehkki selle kohta on vaja põhjalikumat uurimistööd, võib kollageeni lisamine toidule soodustada soolestiku toimimist, vähendada haavandite teket ja parandada soolestiku mikrofloorat. Ühes uuringus leiti, et kollageeni madal tase on seotud põletikulise soolehaigusega, mis tähendab, et kollageeni lisamine võib olla loomulik vorm seedetrakti ja soolestiku toetamiseks ja tugevdamiseks.

Mis on probiootikumid?

Probiootikumid on kasulikud bakterid, mis võivad parandada soolestiku tervist ja soolestiku mitmekesisust. Probiootikume leidub tavaliselt kääritatud toitudes nagu keefir ja hapukapsas, mis on kääritamisprotsessi saadused.

Probiootikumid ja naiste tervis

Probiootikume leidub paljudes naiste toidulisandites, sest need võivad kasulikud olla just naistele.  Kas teadsid, et 75 protsendil kõigist naistest on pärmseentõbi elu jooksul eeldatavasti vähemalt ühel korral?  Lisaks ilmneb uuringutest, et 50-60 protsenti naistest haigestub elu jooksul vähemalt ühel korral põiepõletikku.  Probiootikumid võivad aidata seda riski oluliselt vähendada. On tõestatud, et igapäevane probiootikumide tarbimine aeglustab infektsiooni põhjustavate pärmseente ja bakterite kasvu.

Immuunsüsteem

Stress kahjustab immuunsüsteemi, suurendades nakkuste, viiruste ja muude haiguste riski. Kuna suurem osa immuunsüsteemist asub soolestikus, on üks parimaid viise immuunsüsteemi tugevdamiseks soolestiku tervise parandamine. Siin saavadki appi tulla probiootikumid.

On tõestatud, et probiootikumid edendavad soolestiku mikrofloorat. Lisaks on uuringutest tulenenud, et probiootikumide lisamine on ohutu ja tõhus viis võidelda tavapäraste haiguste, näiteks gripi vastu.

Kaalujälgimine

Kuigi tervisliku kehakaalu langetamise aluseks peaks alati olema vastutustundlik toitumine ja treeningprogramm, võivad ka probiootikumid abiks olla.

Uuringud näitavad, et probiootikumid võivad suurendada täiskõhutunnet, soodustades samal ajal liigsete kalorite, eriti toidurasvade seedimist. See vajab täpsemaid teadusuuringuid, kuid tundub, et probiootikumid on ohutu ja loomulik viis pikaajalise kaalujälgimise toetamiseks.

Kas kollageeni ja probiootikume võib koos manustada?

Jah, võib. Kuna nii probiootikumid kui ka kollageen toetavad soolestiku tervist ja seedimist, on neil loomulikult teineteist täiendav vastastikune mõju. Tegelikult võib nende koos võtmine parandada nende bioloogilist omastatavust ehk keha võimet toitaineid omastada.

Viimased uudised