Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Pilt: Pixabay

Kui veel mõned aastad tagasi võis kodukontorist töötamine kõlada kui mingi eriline privileeg või vähestele väljavalitutele mõeldud töövorm, siis tänaseks päevaks on sisuliselt kõik seda rohkem või vähem läbi elanud. Samuti on kõik kogenud, milliseid väljakutseid ja ennekõike ahvatlusi pakub kodus töötamine võrreldes kontoriga.

Kodus on teler ning ammendamatu hulk filme ja sarju selle sees. Riiulis on sajad raamatud, arvutis mängud, sotsiaalmeedia ja live kasiino. Teises toas pereliikmed, õues koduloomad ja naabrid, aed, garaaž, saun… Seda nimekirja võiks jätka lõputult. Kõik mõnus siin elus on kas keelatud, teeb paksuks või kulutab hullupööra väärtuslikku aega. Kui alustuseks leppida sellega, et täielik keskendumine ei ole kodus niikuinii võimalik, siis võime proovida mõnda lahendust olukorra leevendamiseks.

Sea endale ja teistele kindlad piirid

Esimesena asjana pange telefon käest ja jätke teise tuppa. Kui teil on aga selline töö, mis nõuab, et teil oleks sageli telefon käepärast, siis määrake üksikutele häirivatele rakendustele igapäevased ajapiirangud. Ärge unustage  kõikvõimalikke teavitusi välja lülitada, need on tõelised aja- ja tähelepanu röövlid.

Kui elate koos kellegi piisavalt lahke ja mõistva inimesega (ja kui ka tema töötab ka kodus), proovige kahekesi koos sõbrasüsteemi. Kontrollige ja juhtige üksteise halbu harjumusi. Kui üks teist tabab teist “kinni” mõnes tähelepanu hajutavas tegevuses, juhtige sellele teise tähelepanu, et neid sellest välja rebida. Märkate kindlasti kiiresti, et varsti piisab juba teise vaiksest köhatusest või naeratavast näost, et telefonis skrollimine lõpetada või kätte ununenud ajaleht kõrvale panna.

Planeeri kõike ja leiad aega kõigeks

Üheks ajaplaneerimise meetodiks kodus töötamisel, on planeerida ka pausid (koos täpse sisuga) oma kalendrisse ning pidada neist kinni sama rangelt, nagu oleks tegemist töökõne või läheneva tähtajaga. See kehtib nii majapidamistööde, kui ka jalutuskäikude ja peaaegu kõige muu kohta, mis ei ole “töö”. Isegi söömine ja telerivaatamine tuleks kalendrisse kanda.

Selline tüüpiline päev sisaldab 30-55-minutilisi tööblokke, mida katkestavad toidupausid, treening, puhkus ja kodused toimetamised. Iga minut võiks planeeritud tööpäeva jooksul olla arvestatud. Kui aga planeerida päeva sisse ka tähelepanu kõrvalejuhtivad ja muud mitte-tööülesanded, sundides end nendega sama jõuliselt tegelema kui mis tahes “tööülesandega”, siis muutute tõhusamaks ja keskendunute rohkem oma tööle.

Sellest järeldub, et kui pausid leiavad aset niikuinii, siis pange need oma kalendrisse ja planeerige selleks kindel aeg. Kui see on võimalik, planeerige kõik oma tööpäeva jooksul kodus töötamise ajaks. Kõik. Alates telefonikõnest, mille peate tegema oma arsti juurde pääsemiseks, kuni ajani, mille soovite veeta Fortnite’i mängimiseks. Ja muidugi ka oma tegelikku tööd.

Sama kehtib ka teie elukaaslaste vajaduste rahuldamise kohta. Toakaaslased, partnerid, pere, lemmikloomad – kõik, kellega koos elate, tahavad aeg-ajalt teilt midagi või soovivad teiega suhelda. Te peate saama väga osavaks “ei” ütlemises, kui tahate häirivate olukordade arvu minimeerida (“ei” ütlemise õppimine läheb selle artikli raamidest kaugemale, kuid on ilmselgelt kõige produktiivsem oskus, mille võite omandada), kuid on ka palju asju, millele peate ütlema “jah”. Mingil hetkel tuleb lapsed koju tuua või trenni viia, prügikasti tühjendada, õhtusöök tuleb valmistada/tellida jne. Planeeri ette, nii palju kui võimalik. Ja kui te mõlemad töötate kodus, jagage kohustused võimalikult võrdselt (nt üks tegeleb lapsega paarisarvulistel tundidel, teine paaritutel tundidel).

Ärge unustage ka kriitilist ajaplaneerimist. Mõnikord on tähelepanu kõrvalejuhtimine veelgi lubamatum kui tavaliselt (nt  videokõne ajal, keerulise probleemi lahendamisel või projekti lõpetamise tähtaja lähenemisel). Nii nagu te teeksite (või vähemalt peaksite tegema) oma kaugtöö kaaslastega, olge ka kodus informeeriv. Andke neile, kellega koos elate, juba ette teada, et homme kell 13.30-14.30 on segamine täiesti keelatud. Kui uks on täiesti kinni, siis palun ärge tulge tülitama.

Kõigest sellest tuleneb, et kodus töötamise sujumiseks peate vältima segavaid tegureid töölt, kui olete „kodus“; samuti peate vältima koduseid tähelepanu segajaid, kui olete „tööl“. Kui teil ei ole just tõesti sellist tööd, et peate olema kättesaadav 24/7, siis veenduge, töölt ära tulles jõuaksite ikka tõesti koju – olgu siis õhtusöögi, magamamineku, pere või endaga üksioleku ajal.

Tähelepanu! Tegemist on hasartmängu reklaamiga. Hasartmäng pole sobiv viis rahaliste probleemide lahendamiseks. Tutvuge reeglitega ja käituge vastutustundlikult!

Viimased uudised