Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Shutterstock.com

Tänapäeva kasvuhooned ei ole pelgalt mõeldud vaid tomatite-kurkide kasvatamiseks. Nende otstarve on muutunud aastast-aastasse aina mitmekülgsemaks. Kaunilt kujundatud kasvumajad täidavad oma eesmärki talveaedadena, aiapaviljoni või aiamajakesena. Lisaks tavapärastele köögiviljadele kasvatatakse nendes roose, troopilisi vilju ning eksootilisi maitsetaimi.

Millised on ühed head kasvumajad, kas nendel on üksnes praktiline eesmärk või sobivad need ka aiakaunistuse elemendina? Mida tuleks silmas pidada uue kasvumaja soetamisel? Sellest ja paljust muust teemegi kohe juttu.

Aiaomaniku unistus – kaunis ja praktiline kasvuhoone

Kaunid ja praktilised kasvuhooned, müük, paigaldus, vastupidavus – need on peamised märksõnad neile, kes soovivad soetada endale uut kasvumaja.

Ilus kasvuhoone ei ole aga pelgalt mitte iga aedniku unistus, vaid see on ka investeering tervisesse, sest oma aias kasvatatud toit on kordades maitsvam ja puhtam kui toidupoodides müüdav kraam. Samas sobivad tänapäeval müüdavad kasvuhooned väga hästi ka muuks otstarbeks.

Kasvuhoonest puhkepaik või aiapaviljon

Tänapäeval kasutatakse kasvumajasid üha sagedamini kohana, kus niisama mõnusalt istuda ja raamatut lugeda või hea naabri ja sõbrannaga kohvi nautida. Kaunilt kujundatud kasvumajad sobivad selleks ideaalselt. Seega, miks mitte need kaks tegevust omavahel ühendada ja kasvuhoonesse rajada meelispaik, kus aiahuvilisest sõpra kostitada ning tervislikke ja maitsvaid köögivilju, ilusaid lilli ja maitsetaimi kasvatada.

Millised kasvuhooned on parimad?

Nüüdisajal leiab väga suure valiku erinevaid kasvuhooneid. Üldiselt saab need jagada kahte rühma – kumerad ja klassikalised ehk kaldus. Millist valida, sõltub aga suuresti otstarbest – mida soovitakse selles kasvatada või mis eesmärki see kandma peab.

Madalamad ehk kumerad kasvumajad sobivad väga hästi nii paprika, spinati, kurkide kui ka väiksemate ning madalasordiliste tomatite kasvatamiseks. Kõrgemale ulatuvate tomati- ja kurgitaimede puhul on soovitatav soetada klassikaline kasvuhoone, mille seina kõrgus on vähemalt 160 cm ja kuhu sobib ideaalselt ka puhkepaik rajada.

Lisaks klassikalistele ja kaardus kasvumajadele pakutakse ka väikeste mõõtmetega mini- ja tunnelkasvuhooneid, mis sobivad väga hästi väiksemaid aedu kaunistama.

Materjali valik ja konstruktsioon

Tänapäeval kasutatakse kasvumajade kattematerjaliks nii:

  • polüetüleeni;
  • polükarbonaati;
  • PVC-d;
  • kui ka kile.

Siiski peetakse kõige populaarsemaks polükarbonaatkatet ehk kihtplastikut. Seda just selle kaasaegsuse, madala hinna ning läbipaistvuse tõttu. Kihtplastikust materjali on kerge hooldada ning paigaldada ja mis peamine, see peab väga hästi vastu mitmeid hooaegu.

Tasub teada, et kihtplastikust katteid on võimalik paigaldada nii puidust kui ka metallist konstruktsioonile. Vastupidiselt puitkarkassiga kasvumajadele, mis kipuvad aastatega mädanema, on metallkonstruktsiooniga kasvuhooned tunduvalt vastupidavamad ning neid saab vajadusel uuesti lahti võtta ja tagasi kokku panna. Kokkuvõttes peab metall kauem vastu ja kui tegemist on tsingitud rauaga, hoiab see kasvuhoone raamistiku aastaid roostevabana.

Odav versus kallis

Uut kasvuhoonet valides on üheks olulisemaks aspektiks kindlasti selle hind. Kallis kasvuhoone võib vastu pidada aastakümneid, samas kui odav ainult mõned aastad. Seega on mõistlik enne uue kasvuhoone soetamist põhjalikult mõelda, kui kaua soovitakse seda kasutada ja kui palju sellesse investeerida.

Tasub teada, et kasvumajade hinnad sõltuvad suuresti kasutatud materjalist ja vastupidavusest – mida tugevam on profiil ja kattematerjal, seda kallim on toode. Hinda kruvivad üles ka lisad, milleks on näiteks automaatsed katuseaknad, topeltuksed jt. Suurema mõõduga kasvumajad maksavad rohkem ja väiksemad vähem jne.

Foto: Shutterstock.com

Hea hinnaga kvaliteetsed kasvuhooned leiate hästivarustatud veebipoest1a.ee.Meie pakkumistest leiate väga head ja vastupidavad Rootsi alumiiniumprofiilidest valmistatud kasvumajad, mille puhul on kasutatud üksnes Euroopa Liidu nõuetele vastavaid materjale.

Kommentaarid

Viimased uudised