Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Töötukassa pilt.

Tööturg on aasta-aastalt muutunud üha mitmekesisemaks, pakkudes seeläbi uusi ja huvitavaid võimalusi nii välismaal töötamiseks kui ka tööandjatele välistööjõu värbamiseks. Ent sageli tekitab kogu see protsess tööandjatele- ja otsijatele hulgaliselt küsimusi ja erinevaid katsumusi. 

Siinkohal saab abikäe ulatada EURES, mis on Euroopa Komisjoni poolt loodud spetsiaalne töövahenduse võrgustik ja mille tegevust koordineerib Eestis Töötukassa. „Töö ja palgaˮ saates räägib EURESe peaspetsialist Monika Toiger lähemalt välismaale töötama asumisest ning sellest, kuidas saavad Eesti tööandjad EURESe abil töötajaid teistest riikidest värvata.

Kuidas aitab EURES tööandjaid- ja otsijaid?

EURESe (European Employment Services) peamiseks eesmärgiks on pakkuda nii tööotsijatele- kui andjatele infot Euroopas töötamise ning ka sealt tööjõu värbamise kohta.

Tegu on Euroopa kõige suurema töövahendusportaaliga, kus on praeguse seisuga kokku üle 3,5 miljoni tööpakkumise. Nii tööandjale- kui ka otsijale on nõustamine ja teenuse kasutamine tasuta.

„EURESe nõustajad annavad tööotsijatele infot töövõimaluste ning elamis- ja töötingimuste kohta Euroopas. Oluline on ka see, et vahendatakse ainult turvalisi töökohti. Kuna tööpakkumised liiguvad riiklike tööturuasutuste kaudu, siis sellest tulenevalt on tagatud ka sotsiaalsed garantiid ja see, et ikka palka korrektselt makstakse,” selgitab Toiger.

Lisaks pakub EURES teise riiki tööle minevale inimesele finantsilist tuge, seda ümberasumis- ja keeleõppetoetuse näol. Samuti makstakse kinni kulud, kui kandidaat peab välisriiki intervjuule minema.

Eesti ettevõtted saavad töökuulutusi lisada EURESesse õige mitmel moel. „Kui kuulutus on lisatud e-töötukassa kaudu, saab tööandja märkida ära, et need liiguks automaatselt EURES portaali. Teine võimalus on teha konto otse EURES portaali, kus saab juba täpsemalt määratleda seda, millised töötajaid nad otsivad jne.”

Kuhu eestlased peamiselt tööle asuvad?

Toigeri sõnul on töökohti ja riike, kuhu eestlased tööle tahavad asuda, seinast-seina. Ta räägib, et kõige suurem liikumine toimub endiselt ikkagi Soome suunas, kuna see on inimeste jaoks mugav ja niivõrd lähedal.

„Sellest hoolimata otsitakse tööd ka näiteks Lõuna-Euroopa riikidesse, põhiliselt seetõttu, et seal on soojem kliima. Kindlasti jälgivad tööotsijad ka seda, mis keeli osatakse. Kuna peamine võõrkeel on meil inglise keel, siis võrdlemisi populaarne oli kunagi näiteks Suurbritannia. Palju on Eestis veel saksa keele oskajaid, mistõttu nii mõnigi on avaldanud soovi Saksamaale tööle asuda,” räägib ta.

Toiger toob välja, et Eesti tööandjad, kes EURESe kaudu endale lisatööjõudu otsivad, soovivad tihtipeale seda värvata Lätist. „See võib tuleneda suuresti sellest, et Läti on meie naaberriik ning selline piiriülene ränne on üsnagi levinud,” selgitab ta. Ent välistööjõudu tuuakse näiteks veel Rootsist, Soomest, Bulgaariast, Rumeeniast, Slovakkiast ja Sloveeniast.

Online töömess Estonian Day

Töötukassa korraldab koostöös EURESega online töömessi – Estonian Day –, mille eesmärk on Eesti tööandjad välisriikide tööotsijatega kokku viia. Töömess toimub 27. oktoobril ning on kõigile tasuta. Mess on ingliskeelne.

Osalemiseks tuleb endale luua platvormil europeanjobdays.eu konto, täita ettevõtet tutvustav profiil, kuhu on soovi korral võimalik lisada ka videoid, linke ja seejärel saab juba üles laadida ingliskeelsed töökuulutused. Estonian Day ajal saavad tööandjad messile registreerunud tööotsijate hulgas viia läbi eelvaliku ja kutsuda nad messi raames lühi-intervjuule.

Registreeruda on võimalik 25.oktoobrini siit!

Viimased uudised