Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Pilt: Pexels

Üks väga levinud asi spordikihlvedude puhul on see, et teatava sündmuse jaoks määratud koefitsiendid sisaldavad tavaliselt kaasatud meeskondade või sportlaste dünaamikat.

Lihtsamalt öeldes võtavad koefitsiendid liiga sageli arvesse võistkondade võidukäiku ja eelnevaid tulemusi, enne kui otsustavad liinide ja hindade üle. Kõik eesti kasiinod tunnistavad momentumi rolli ja kuigi puuduvad teaduslikud või statistilised tõendid, mis seostaksid võiduseeriat järgmise tulemusega, on see sageli integreeritud ja kajastub koefitsientides. 

Panustajate seas on laialt levinud arusaam, et spordi puhul on momentumiga panustamine üsna hea tasuvusstrateegia. Põhiidee on see, et spordis eksisteerib momentum, kas mängude vahel või ühe mängu sees, ja kuna see on olemas, on hea spordiennustaja ülesanne seda enda kasuks ära kasutada. Kui neil õnnestub olla täpne, kui võidujooks veel kestab, siis saavad nad kasumit ja võivad uhkeldada oma erakordsete kihlveooskustega. 

Tundub, et selline lähenemine sobib siiski paremini juhuslikumatele spordiennustajatele või harrastuspanustajatele, kes on rohkem valmis oma valikuid rajama millelegi, mida nimetatakse momentumiks. 

Või siis edasijõudnutele ja professionaalsetele spordiennustajatele, kes jälgivad tähelepanelikult kasiinode kihlveoliine ja on teinud põhjalikuma analüüsi, kuidas need mõjutavad meeskonna tulemuslikkust näiteks eelseisvas NBA mängus.

Kuid tõde on see, et ei ole mingeid tõendeid või statistiliselt tõestatud seoseid momentumi ja hilisema tulemuse vahel. Vähemalt sellisel objektiivsel viisil või põhjus-tagajärg seose viisil, nagu võiks eeldada, et tuginemine hooajale kui elujõulisele kihlveokriteeriumile, mida võiks kaaluda. 

Momentum on suurem tõenäosus edule online kasiinodes, mis tuleneb eeldusest, et kui meeskond kogeb võidukäiku või võidupausi, siis jätkab ta seda ka edaspidi. Lühidalt öeldes ei ole see midagi muud kui uskumus, et meeskond – või üksikmängija – saavutab võidukäigu, kui tal on hiljuti olnud võidupuhang. Tihti arvame, et neil on nüüd momentum ja see toob rohkem võite.

Võiduvoor on tegelikult parim avalöök uuele mängule või isegi mängusisesele esinemisele. See on hoogustav, ergutav, elavdav ja motiveeriv. Tegelikult on see kõik, mida inimene vajab selleks, et midagi erakordselt hästi teha. Tänu niinimetatud momentumile oleme näinud, kuidas meeskonnad murravad rekordeid, sportlased saavutavad mõeldamatut ja üldiselt areneb sport nii, nagu me varem ei osanud arvata. 

Kuigi psühholoogide ja spordianalüütikute sõnul ei ole momentum midagi muud kui “tajumine”, mis püsib ja kestab ning paneb meeskonnad ja mängijad saavutama tohutut enesekindlust. 

Tegelikult saavutavad nad nii palju enesekindlust, et lõpuks kasutavad ja rakendavad oma oskusi tõhusamalt ja tulemuslikumalt ning saavutavad lõpuks rohkem. Lisaks jõuavad lõpuks – vähemalt väga sageli – skoorida rohkem võite, teha rohkem häid esitusi, mida nad on juba näidanud, ja lõpuks lisada oma võidusarjale veel rohkem võite. 

Kuid see võib olla nii sportlaste või tervete meeskondade puhul ja ei pruugi olla midagi pistmist sellega, kuidas spordiennustajad kihlvedude tegemisel oma valikuid teevad. Üldiselt on vigane lähenemine panna suurt rõhku ja tähtsust seni kogetud edule, kui püütakse ennustada, mis võib tulevikus juhtuda. 

Momentum on väga subjektiivne ja kuigi on olemas tugev uskumus, et see mõjutab meeskonna tulemusi ja seda, kas tal on suuremad võiduvõimalused, on lõppkokkuvõte see, et selle argumendi toetuseks ei ole midagi käegakatsutavat. Mõnel juhul võib liigne tuginemine momentumile kasumlike kihlveovalikute tegemisel viia vastupidiste tulemusteni. 

Mõelge näiteks punktivahe panusele, kuna on levinud arusaam, et meeskonnal on momentumit, ei pruugi punktivahe, mis on seatud, tegelikult kajastada reaalset stsenaariumi. Panustajad, kes usuvad meeskonna hoogu, teevad oma valikuid, et näha oma panuse kaotamist, kui surve on meeskonnale liiga suur ja võidusarja tõttu on tehtud ebarealistlikke ootusi. 

Selline asi ei ole spordikihlvedude puhul haruldane ja see on midagi, mida kihlvedude tegijad peaksid alati meeles pidama, kui nad mõistavad, et nende valikud on tehtud tajutava momemntumi alusel.

Viimased uudised