Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Unsplash

Riigikogu võttis uued rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise seaduse muudatused vastu 11. detsembril 2019. aastal ja need jõustusid 10. märtsil 2020 aastal.

Seaduse muudatuste eesmärk oli suurendada krüptovaldkonnas äritegevuse läbipaistvust ja lisada seadusandlusesse krüptovaluutaga seotud tegevusi. Need muudatused mõjutavadki peamiselt krüptovaluutateenuste pakkujaid, kes pakuvad teenuseid mida nimetatakse „Virtuaalse valuuta teenusteks” (ehk VCS inglise keelsest väljendist Virtual Currency Service).

VCS on defineeritud järgmiselt:

„Virtuaalse valuuta rahakoti teenus” – teenus, mille raames klientidele genereeritakse võtmeid või klientide krüptitud võtmeid, mida saab kasutada virtuaalvaluutade hoidmiseks, säilitamiseks ja ülekandmiseks;

„Virtuaalse valuuta vahetusteenus” – teenus, mille abil inimene vahetab virtuaalse valuuta fiat valuuta vastu või fiat valuuta virtuaalse valuuta vastu või virtuaalse valuuta teise virtuaalse valuuta vastu.

Mis on seaduse muudatuste abil sisse viidud peamised uuendused?

Vaatame lähemalt, millised on uued krüptovaluuta teenustega seotud regulatsioonid, mis alates 10. märtsist 2020. aasta Eestis kehtivad:

  • Virtuaalse valuuta teenuste pakkujad peavad hankima tegutsemiseks litsentsi;
  • Kaks eelmist erinevat litsentsi liidetakse üheks litsentsiks ja see hõlmab edaspidi mõlemat teenust;
  • Reguleeritakse ka krüptost-krüptosse vahetustehinguid (varem olid reguleeritud ainult krüpto-fiat ja fiat-krüpto vahetustehingud);
  • Ettevõtte nõutav minimaalne osakapital on suurenenud 2 500 eurolt 12 000 euroni;
  • Krüptoteenuseid pakuvad ettevõtted peavad tõendama olemasolevat pangakontot Euroopa Majanduspiirkonnas (EMP);
  • Vajalik on ettevõtte füüsiline kohalolek Eestis, sealhulgas kohalik esindus, kohalik juhatuse liige (liikmed) ja vastutav töötaja, kes peab olema Eesti resident;
  • Juhatuse liikme ja vastutava ametniku suhtes kehtib rangem hoolsuskohustus: nõutakse dokumente hariduse, töökogemuse, maine jms kohta;
  • AML-i ja KYC-i sisemiste menetluste uuendused, mis on nüüd võrdsed finantsasutustele kehtivate nõuetega.

Milline on uutele nõuetele vastavuse tähtaeg?

Virtuaalse valuuta teenuste pakkujad peaksid seadusemuudatusele vastama hiljemalt 1. juulil 2020. aasta. Selleks tuleks esitada rahapesu andmebüroole litsentsitaotlus koos kõigi täiendavate dokumentidega, mis tõendavad, et ettevõte vastab nõuetele. Kui ettevõte seda tähtaja jooksul ei tee, tühistab rahapesu andmebüroo Eestis tegutsemiseks väljastatud litsentsi.

Uued nõuded AML-i (rahapesu vastased tingimused) ja KYC-i (“Tunne oma klienti”) sisemistele protseduuridele nõuavad krüptoteenuseid pakkuvatelt ettevõtetelt oma töökorra ja sisekontrolli reeglite ülevaatamist ja muutmist. Näiteks peaksid ettevõtted edaspidi enne mis tahes teenuste osutamist tuvastama ja kontrollima kliendi või tehingus osaleva isiku identiteeti.

Rahapesu vastase võitluse nõuetele vastavusse viimise menetluste osas võib selles osas palju aidata Scorechain. Olulise krüptovaluuta AML-i lahenduste pakkujana pakub Scorechain seirevahendeid, mida krüptovaluutateenuse pakkujad vajavad, et järgida kõiki uusi eeskirju. Põhimõtteliselt aitab see krüptovaluuta ettevõttel oma vastavuse põhimõtteid rakendada ja tõhustab kontrolli tehingute jälgimiseks ja kahtlasest tegevusest teatamiseks.

Läbipaistva riskihindamise metoodika, ainulaadse punktisüsteemi, täielike kohandamise ja aruandluse funktsioonide tõttu usaldavad Scorechain Analyticsit 29 riigi kliendid, sealhulgas suuremad krüptovaluuta ettevõtted ja finantsasutused, näiteks ICO-d, privaatpangad ja audiitorfirmad.

Miks on uued regulatsioonid just Eesti jaoks suureks väljakutseks?

Tänu oma heale IT mainele ja e-residentsuse programmile ning ka liberaalsetele seadustele ja ettevõtja sõbralikule keskkonnale on just viimastel aastatel paljud krüptovaluutaga seotud teenustele keskendunud ettevõtted loodud Eestis. Näiteks Kriptomat, mis pakub krüptovaluutadega kauplemist ja on loodud väliskapitalil, on registreeritud ja tegevuslitsentsid omandanud Eesti Vabariigis.

Oma tegevuse eelpool nimetatud uutele nõuetele vastavusse viimine ei ole paljude jaoks nii lihtne kui see esmapilgul võib tunduda. Vaid üks pool sellest on osakapitali ligi 10 000 euro võrra suurendamise vajadus aga lisaks sellele on ka paljud konkreetsed tingimused, mis seavad ettevõttele edaspidi Eestiga füüsiliselt suurema sideme loomise vajaduse ja võivad väiksematele tegijatele olla sisuliseks ja reaalseks probleemiks.

Juuli ei ole enam mägede taga ja aeg näitab kui paljud Eestis registreeritud ja aktiivselt tegutsenud krüptoteenuste pakkujad oma tegevuse lõpetavad ning kui suur osa neist sunnitakse karmimate regulatsioonide tõttu seda tegema.

Viimased uudised