Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

11. aprillil pidasid PPA Ida prefektuuri kriminaalpolitseinikud Narvas kinni 49-aastase mehe, keda kahtlustatakse kelmuse kaudu teistelt inimestelt saadud raha pakiautomaatidest välja võtmises.

Tänaseks on politsei välja selgitanud, et ajavahemikul 5.-8. aprill helistasid kelmid inimestele ja tutvustasid end Elisa või Eesti panga töötajatena. Näiteks väitsid petturid kannatanutele, et nende telefoninumbri leping on lõppemas ja selle pikendamiseks on vaja nende isikukoodi. Seejärel lõpetati kõne ning järgmisena helistasid kannatanutele väidetavalt Eesti Panga turvateenistuse töötajad, kes ütlesid, et pangakontol olevad rahalised vahendid on ohus ning nende kindlustamiseks tuleb tegutseda etteantud suuniste järgi. Nii pidid kannatanud võtma kogu sularaha välja ning panema selle Omniva pakiautomaati. Viimasel ajal oleme saanud ka teateid, kus kelmid helistavad videokõnes ja esitlevad end vormis politseiametnikena.

Ida prefektuuri kriminaalteabetalituse juht Marika Vodja tuletab meelde, et telefoni teel ei tohi nõustuda ühegi rahalise tehingu või pangaülekandega. „Kelmuskeemi kohaselt käib kõik täpselt juhiste järgi ning petturid on pidevalt telefoniteel ühenduses. Inimestele dikteeritakse saatja ja saaja andmed, telefoninumbrid ning kood, mis on saadetud eeltasutud hoiu või pakisaatmisteenuse eest. Sellepärast on raskendatud ka pakkide jälgimine, sest inimene üldjuhul ei mäleta neid andmeid ja ei pildista kontakte. Kusjuures saatjaks ei ole kannatanu,” selgitab Vodja. Ta lisab, et kahjud ei vähene, vaid suurenevad, sest pettused on muutunud usutavamaks.

Välja petetud raha väljavõtmiseks kasutas kelmuses kahtlustatav mees mitut viisi. Osadel juhtudel võttis ta raha välja pakiautomaadist, mille teenus oli eeltellitud ning kasutati hoiukapina või siis oli raha edastatud Ida-Virumaalt Tallinna pakiautomaati ning seal välja võetud. Hetkel on teada, et mees tekitas kahju kogusummas vähemalt 15 600 eurot.

Kriminaalteabetalituse juhi sõnul oli kinnipeetud mees üks paljudest ning tegemist on organiseeritud grupiga. „Tänaseks on selgunud, et tegemist on välismaalt saabuvate Euroopa riikide elamisluba omavate inimestega, kes on väljakoolitatud pettuste läbiviimiseks ning teavad täpselt, mida nad siia Eestisse tegema tulid.. Haavatav grupp on eeskätt vene keelt kõnelev elanikkond. Eesmärk on üks – võimalikult palju raha inimestelt välja petta, kasutades selleks kõikvõimalikke manipuleerimisviise. Parim viis nendega võitlemiseks on inimeste enda teadlikkus ning telefonivestluse kohene katkestamine,” lisas Vodja.

„Kuna meil oli teada, kes käib petetud raha pakiautomaadist välja võtmas, siis jagasime seda infot omavahel jooksvalt. Tänu operatiivsele koostööle märgatigi meest vabal ajal Narvas, kus me ta kohe kahtlustatavana kinni pidasime. Tänaseks on mees kohtu poolt vahistatud ning menetlustoimingud jätkuvad,” selgitas kriminaalteabetalituse juht.

Siinkohal tänab politsei kõiki pangatöötajaid ja kõrvalisi inimesi, kes on julgelt sekkunud ning seeläbi hoidnud ära pettuse. Tänu neile on inimestel jäänud enda raha alles!

Kui keegi tunneb ära, et on sel ajavahemikul samasuguse pettuse ohvriks langenud, siis palutakse sellest teada anda meiliaadressil ida.vihje@politsei.ee

Mehe suhtes on alustatud kriminaalmenetlust paragrahvi alusel, mis käsitleb teisele isikule varalise kahju tekitamise tegelikest asjaoludest teadvalt ebaõige ettekujutuse loomise teel varalise kasu eesmärgil.

Viimased uudised