Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

KredEx Krediidikindlustuse juhatuse liige Rauno Mürk. Foto: KredEx
KredEx Krediidikindlustuse äritulud on viimase poole aastaga kasvanud ligi 40 protsenti võrreldes eelmise aastaga ning koroona pole kohalike ettevõtete ekspordiplaane oluliselt mõjutanud. Silmnähtav kasv on puidu- ja metallitööstuses, kus eksporditehingute kindlustamine on tõusnud vastavalt 30 protsenti ja 20 protsenti.

KredEx Krediidikindlustuse juhatuse liige Rauno Mürk kinnitab, et sarnaselt Statistikaameti värskelt avaldatud ekspordi tulemustele on ka eksporditehingute kindlustamine kohalikul turul kindlas kasvutrendis. „Viimane kvartal näitas, et kohalikud ettevõtted ei pannud oma ekspordiplaane koroona tõttu pausile, küll muututi makseriskide hindamisel ja planeerimisel ettevaatlikumaks ning otsiti viise, kuidas oma riske senisest veelgi enam maandada. Turul valitseva ebakindluse ja ettenägematuse tõttu kohandasime ka meie oma tavapärast tegevust, et pakkuda Eesti ettevõttetele kindlustunnet ja julgust oma eksporttegevusega siiski jätkata.”

Mürgi sõnul tähendas see varasemast veelgi enam nende ettevõtete abistamist, kes tundsid reaalset ohtu mõne konkreetse eksportturu, kliendi või tootegrupi lõikes. „Teisisõnu oleme liikunud rohkem tailor-made lahenduste poole. Eesmärk on olla ettevõtetele abiks seal, kus seda kõige enam vajatakse.”

Kõige suurema osakaalu KredEx Krediidikindlustuse portfellist moodustavad endiselt hulgi- ja jaekaubanduse ostjad. Teisele kohale tõusis käesoleval aastal puidutöötlemine. ​

Ekspordi kindlustamise summad algasid ettevõtete lõikes ka viimasel poolaastal paarisajast eurost, kuid küündisid ka oluliselt suuremate summadeni. „Soovime jätkuvalt, et ka väike kohalik ettevõte saaks oma eksporditehingud mõistliku kuluga kindlustatud,” lisas Mürk. „Teises kvartalis kasvasid KredEx Krediidikindlustuse uute päringute mahud aastases võrdluses ligi 2,5 korda ja sealhulgas suurendasid oma kindlustusmahtusid ka mitmed suurkliendid. Kui veel aprillis oli turul tunda valmistumist halvimaks, siis juba maikuus oli näha, et paljude ettevõtete tavapärane äritegevus on taastumas. Vahepealne ebakindlus suunas paljusid aga üha enam oma ekspordiriskide maandamist kaaluma,” võttis Mürk kevad-suvise perioodi kokku.

„Oma eksporditehinguid kindlustavad ettevõtted ekspordivad kõige enam jätkuvalt naaberriikidesse: Soome, Rootsi ja Läti. Neile järgnevad esikümnes Leedu, Poola, Saksamaa, Norra, Itaalia, Ameerika Ühendriigid ja Holland. Võrreldes esimese kvartali lõpuga, on teise kvartali lõpuks kindlustusmahud kõikidesse nendesse riikidesse suurenenud (v.a. Leedu, mis sisuliselt samal tasemel). Suuri muutusi nimekirjas pole – kõik on suhteliselt võrdeliselt kasvanud. Kokku on KredEx Krediidikindlustuse abiga teise kvartali lõpuks kindlustatud ostjate riske 62 eri riigis, sealhulgas ka sellised eksootilised riigid nagu Kõrgõzstan, Vietnam, Kuveit, Brasiilia, Jordaania, Malaisia, jne.,” sõnas KredEx Krediidikindlustuse juhatuse liige.

KredEx Krediidikindlustus on krediidikindlustusselts, mis pakub kindlustuslahendusi ettevõtetele, kes soovivad end kaitsta ostjate võimalike makseraskuste eest, maandada ettevõtte riske ning julgemalt uutele turgudele laieneda. KredEx on kümne aasta jooksul pakkunud kindlustusteenuseid enam kui 100 kodumaisele ettevõttele, kes on eksportinud oma tooteid või teenuseid pea 100 erinevasse riiki.  Kokku on selle kümnendi jooksul kindlustatud rohkem kui 4 miljardi euro eest käivet ja ettevõtetele hüvitatud ligi 6 miljoni euro eest kahjusid.​
Kommentaarid

Viimased uudised