Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

KredEx Krediidikindlustuse juhatuse esimees Erki Aamer. Foto: KredEx

Käesoleva aasta esimese üheksa kuu jooksul kindlustasid Eesti ettevõtted oma eksporditehinguid KredEx Krediidikindlustuse juures kogusummas 531 miljonit eurot.

Ettevõtete tegelik kindlustatud käive jäi prognoositust 22 protsenti madalamaks – peamisteks põhjusteks olid koroonaviiruse levikust tingitud ebakindlus sihtturgudel, tellimusmahtude kahanemine ja tõrked logistikas. Sügisese koroonalaine tulemusena on eksportturgudel peagi oodata uusi makseraskusi.

KredEx Krediidikindlustuse juhatuse esimehe Erki Aameri hinnangul ei saa öelda, et Eesti eksportöörid oleksid oluliselt koroonaepideemia puhkemisele järgnevalt oma mahtusid kahandanud ja tegevusi teistel turgudel piiranud. „Pigem tuli punane tuli välisriikide ostjatelt, kes ebakindlas turusituatsioonis projekte edasi lükkasid, tühistasid tellimusi ja püüdsid leida geograafiliselt lähemal olevad koostööpartnerid.” Aamer lisas, et kuigi prognoositud käive kasvas, siis tegeliku käibe deklareerimise järgi on selge, et eksporditurgudel jäi selle realiseerimine üheksa kuu lõikes 84 protsendi juurde.

„Kindlustusvõtjate poolt raporteeritud maksehäired suurenesid oluliselt kevadel, kuid tundub, et riiklikud toetusmeetmed aitasid kohalikud ettevõtted kevadisest koroonakriisist üle ja suvine periood oli maksehäirete osas sarnane eelnevate aastatele”, ütles Aamer. „Olid sektorid, kellel läks eksportturgudel hästi – näiteks viimistlusmaterjalide tootjad, puidu- ja metallitööstus. Samuti olid sektorid, kelle tegevus muutus keerulisemaks, näiteks täislahenduste pakkujad, kes ei saanud oma seadmete ja tootmislahenduste paigaldamiseks sihtriikidesse sisenda. Kuna KredExi eesmärk on toetada Eesti ettevõtjaid, siis vaatamata kasvanud riskidele me kevadel ekspordikindlustuse pakkumist ei piiranud.”

Siiski tõdes Aamer, et sügisesed piirangud pole tegelikult veel turul oma mõju andnud ja oodata on järgmist maksehäirete lainet. „Teame, et Covid toob kaasa tarneahelate ümbervaatamise ja lühendamise. Usun, et kohalikel eksportivatel ettevõtetel tekib seeläbi võimalus leida endale koht tarneahelas Aasia ettevõtete asemel. Kevad näitas selgelt, et tarneahel, kus tellimusest kauba kättesaamiseni läheb üks kuni kaks kuud, ei võimalda Euroopa ettevõtetel kiiresti muutunud olukorrale reageerida. Seetõttu otsitakse võimalust leida varasemalt hinna tõttu Aasiasse viidud komponentide tootmisele alternatiive lähemal, mis aitaks tagada varustuskindluse.”

KredEx Krediidikindlustuse juhi sõnul on hangete võitmisel tänasel päeval kindlaks eeliseks tarnekindlus ja mitte paarisendine hinnavõit. “Just siin saame olla abiks Eesti ettevõtjatele uutele turgudele ja uutele klientidele müügil tekkiva ebakindluse vähendamiseks,” kirjeldas Aamer KredExi panust ekspordi arendamisel.

Aasta esimese 9 kuu jooksul hüvitas KredEx Krediidikindlustus kahjusid kokku 534 000 euro eest; suurim hüvitatud kahju oli 160 000 eurot. „Tegemist oli Bulgaaria turu tehinguga, kus makseraskused said alguse koroonaviiruse esimest lainest ja süvenesid ostja tootmiskompleksis toimunud tulekahju tõttu.” Aamer lisas, et 2019. aasta samal perioodil hüvitati kahjusid 329 000 euro eest, seega aastane kasv on muljetavaldav 62 protsenti.

Oma eksporditehinguid kindlustavad ettevõtted ekspordivad kõige enam jätkuvalt naaberriikidesse: Soome, Rootsi ja Läti. Neile järgnevad esikümnes Leedu, Poola, Saksamaa, Norra, Itaalia ja Holland. Kolmandas kvartalis lisandusid kindlustatud riikide nimekirja sellised eksootilised riigid nagu näiteks Mauritius ja Tuneesia.

KredEx Krediidikindlustus on krediidikindlustusselts, mis pakub kindlustuslahendusi ettevõtetele, kes soovivad end kaitsta ostjate võimalike makseraskuste eest, maandada ettevõtte riske ning julgemalt uutele turgudele laieneda. KredEx on kümne aasta jooksul pakkunud kindlustusteenuseid enam kui 300 kodumaisele ettevõttele, kes on eksportinud oma tooteid või teenuseid pea 100 erinevasse riiki.  Kokku on selle kümnendi jooksul kindlustatud rohkem kui 5 miljardi euro eest käivet ja ettevõtetele hüvitatud ligi 6 miljoni euro eest kahjusid.​

Viimased uudised