Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Prantsuse Aix-Marseille’ ülikooli teadlased tegid koroonaviirusega katseid eri temperatuuride juures ja selgus, et viirus ei hävinud 60 kraadi juures isegi tunni aja jooksul. Viirus hävis alles 92-kraadise temperatuuri juures.

Tegemist on alles esialgse uuringuga ning tulemused vajavad veel põhjalikumat analüüsi ja kinnitamist. Sellega seoses tuleb suhtuda tulemustesse teatud ettevaatusega, vahendab Newsweek.

See tähendab, et koroonaviiruse hävitamiseks on vaja prtaktiliselt keemistemperatuuri. Rahvakeeli on tegemist koroonaviirusega, aga COVID-19 haigust põhjatava tõve ametlik nimetus on viirus SARS-CoV-2.

Viirus hävis alles siis, kui Boris Pastorino juhitud Aix-Marseille’ ülikooli teadlaste grupp kuumutas seda 92 kraadi juures 15 minutit. Kui viirust hoiti 60 kraadi juures tund aega, siis selle nakatumise võime vähenes märgatavalt, aga nendes proovides, kus viirust oli palju, püsis see siiski elujõulisena.

Uuringus taheti välja selgitada, millised tingimused peavad olema laborite töötlemisel, et neid viirusest puhastada. Uuringutes nakatati viirusega Aafrika rohelise ahvi neerurakud. Viiruse vastupanuvõimet testiti kahesugustes oludes: ühed olid laborile sarnased nö puhtad tingimused, teised aga proovide võtmise ajal valitsevad nö saastunud tingimused. Testides kasutati eri kemikaale ja kuumutamist.

Enamikul nakatunutest on organismis viirust suhteliselt vähe. Sellisel juhul piisab esemete 60 kraadiga töötlemisest. Neil, kel on haigus raskem ja viirust rohkem, on vaja viirusega kokku puutunud esemete puhastamiseks tõhusamaid meetmeid. Sellisel juhul on vaja vahendite puhastamiseks üle 92-kraadist temperatuuri.

Ühes varasemas, ajakirjas Lancet Microbe avaldatud uuringus toodi välja, et koroonaviirus oli elujõuline 4 kraadi juures, aga hävis 70 kraadi juures 5 minutiga. Hiinas läbi viidud uuringust selgus, et koroonaviiruse levik on aeglasem kõrgema temperatuuri ja suurema õhuniiskuse juures. Sarnaselt käituvad ka SARS-i ja gripi viirused.

Viimased uudised