Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Valgevene sunnib migrante minema Leetu paljajalu, et survestada piirivalvet, väitis siseminister Agnė Bilotaitė täna kolmapäeval, 23. novembril.

„Meil on teavet üheksa inimese kohta, kes olid novembris sellises seisundis. Nad olid ebasobivalt riides või neid hoiti Valgevene poolel,” ütles siseminister Agne Bilotaitė ajakirjanikele ja lisas, et kaks sellist migranti saavad endiselt haiglaravi, vahendab lrt.lt.

See on lisa varasemale juhtumile, kus Sri Lanka kodanik kaotas jala külmakahjustuse tõttu pärast seda, kui ta oli päevi Valgevene ja Leedu vahel metsas kinni olnud.

Pärast seda, kui Leedu võttis eelmisel aastal kasutusele nn tagasilükkamise poliitika, on Valgevenest Leedu, Läti ja Poola suunas suunatavad migrandid jäänud piiride vahele lõksu. Mitmed neist on surnud Poolas ja Valgevenes, kuigi Lätis ja Leedus pole surmajuhtumeid registreeritud.

Balti riikide ja EL-i ametnikud süüdistavad Minskit kriisi korraldamises vastuseks sanktsioonidele, mis kehtestati Minski režiimi vastu pärast opositsiooni mahasurumist.

Ministri sõnul on Valgevenes nüüdseks migrantidele rajatud väikesed telklaagrid.

„Neid hoitakse seal kinni, lahti ei lasta. Neile ei anta [sooje riideid], nad pole talveoludega harjunud,” ütles minister. Tema sõnul jagavad Leedu piirivalvurid inimestele humanitaarabipakke, mis sisaldavad sooje riideid ja jalanõusid.

„[Kuid] see, et inimesed saabuvad piirile paljajalu, ei ole põhjus nende sisselaskmiseks,” ütles Bilotaitė ja lisas, et iga varjupaiga juhtumit hinnatakse individuaalselt.

Ta lisas, et neljale üheksast haiglasse paigutatud inimesest pakuti võimalust varjupaika taotleda. „Aga meie sõnum on, et sellised katsed ei ole põhjus Leetu sisenemiseks,” ütles Bilotaite. Ta kutsus ka rahvusvahelisi organisatsioone üles sekkuma.

„Olen võtnud ühendust ÜRO pagulaste ülemkomissari ja Punase Ristiga, et juhtida nende tähelepanu probleemidele ja tagada, et illegaalsete migrantide eest hoolt kantakse,” ütles minister.

Samal ajal ütles Leedu piirivalveteenistuse ülema asetäitja Rimantas Petrauskas, et neil on talveks valmis mitu tuhat humanitaarabipakki, mis sisaldavad toitu, riideid ja jalanõusid.

Ka Leedu piirivalvurid on märganud, et Valgevene piirivalvurite arv Leedu piiril on peaaegu kahekordistunud.

„Varem nägime ühe patrulli koosseisu kahte-kolme piirivalvurit, kuid nüüd viimasel ajal nelja-viit piirivalvurit,” ütles ta ja lisas, et selliste muutuste põhjuseid on raske hinnata.

Leedu piirivalvurid takistasid viimase ööpäeva jooksul 45 migrandil Valgevenest Leetu ebaseadusliku sisenemise. Piirivalvurid on alates jaanuarist registreerinud üle 10 600 illegaalse piiriületuse katse.

Viimased uudised