Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Pilt: Twitter

Iisraelis arvati veel juunikuus, et koroona on möödas. Maske ei kandnud enam keegi ja neid polnud isegi poodides enam müüa.

Iisraelis pidutseti juba märtsikuus ja aprillis kaotati piirangud. Juunis toodi Iisraeli eeskujuks tervele maailmale, et mis kõik on võimalik tänu vaktsineerimisele.

Tänavu juulis oli aga olukord Iisraelis kardinaalselt muutunud: kõigil olid maskid ees ja koroonaga nakatumiste arv kasvas püstloodis. Nullist juuni algul kasvas päevane nakatumiste arv augusti alguseks 6000-ni. See on viimase poole aasta kõrgeim tase, vahendab Financial Times.

Pärast kuudepoikkust eufooriat on olukord Iisraelis praegu väga murettekitav. Iisraeli terviseministeerium on juba mitu korda ümber hinnanud koroonavaktsiinide efektiivsust – see on olnud loodetust palju kesisem.

Pärast nakatumiste kiiret kasvu hakkas Iisraelis kiiresti kasvama haiglapatsientide arv. Vaatamata sellele, et haiglasse sattusid paljud vaktsineerimata inimesed, hakkas vaktsiinidega saadud immuunsus kiiresti kaduma eakamatel inimestel – neil, kes on kõige suuremas ohus ja kes said oma vaktsiinid eelmise aasta detsembris.

Kui nii edasi läheb, on septembri alguses Iisraeli haiglates 5000 koroonapatsienti, pooled neist raskes seisus. Seda on kaks korda enam, kui Iisraeli tervishoiusüsteem välja kannatab.

Iisraeli peaminister Naftali Bennett on väga raskes seisus, kuna riiki ähvardab taas totaalne lukkupanek. Iisraelis on kehtestatud meditsiiniline eriolukord ja eraldatud 770 miljonit dollarit selleks, et suurendada haiglaravi võimekust. Peaminister oli aus, kui ta kolmapäeval sellest teada andis – valitsus valmistub suureks tagasilöögiks.

Alates 1. augustist hakati Iisraelis pakkuma üle 60-aastastele kolmandaid vaktsiinidoose. See on Iisraeli enda meeleheitlik eksperiment, kuna vaktsiinid ei suutnud ootamatut neljandat lainet ära hoida. Bennett ütles, et haiglate võimekust tuleb tõsta selleks, et saada hakkama suurema patsientide hulgaga, kuni inimesed on vaktsineeritud kolmanda doosiga.

Praeguseks on saanud 775 000 inimest kolmanda doosi ja arstide väitel on inimeste antikehade näitajad paranenud. Alates käesolevast nädalavahetusest pakutakse kolmandaid doose inimestele alates 50. eluaastast.

Ent terviseametnikud ja 71-aastane endine peaminister Benjamin Netanyahu on arvamusel, et Iisraelis on liiga kauaks ootama jäädud. Netanyahu oli esimene, kes Iisraelis ära vaktsineeriti ja tänaseks on tema antikehade hulk kokku kuivanud. Ta hakkas parlamendis ringi käima kahekordse maskiga ja nõudis kolmandaid vaktsiinidoose. „Parem hilja, kui mitte kunagi,” ütles ta oma kolmandat doosi vastu võttes.

Iisrael oli esimene riik, mis vaktsineeris inimesed ära Pfizeri vaktsiiniga ja märtsikuus juubeldati ning kiideti Pfizerit. Nüüd ollakse aga riigis silmitsi tõsiasjaga, et vaktsiini mõju on väga piiratud. Ühtlasi on saanud selgeks, et inimesi on vaja hakata regulaarselt kogu aeg vaktsineerima.

Praegu on Iisraelis väljas suured sildid, mis õhutavad inimesi näomaski kandma. Kui veel mõned kuud tagasi oli poest raske maski saada, siis nüüd müüakse neid taas sadade kaupa. Iisraeli kogemus on andnud vähemalt ühe õppetunni: koroona ei ole möödas. Suvi oli kõigest eelmäng. Peamine vaatus tuleb talvel.

Viimased uudised