Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kinnisvarafirma Arco Vara 2018. aasta prognoosi kohaselt Võrus, Põlvas ja Valgas hinnad tänavu ei tõuse ega lange. Tartu turg püsib samuti stabiilne, kuna nõudlus on väike ja seetõttu kerkib senisest vähem uusehitisi.

Nõudlus Võru, Põlva ja Valga kinnisvaraturul on sarnane eelmise aastaga. Tehinguaktiivsuse kasvu ei prognoosi, hinnad märkimisväärselt ei tõuse ega lange. Pakkumiste arv on madal ja väheneb veelgi, paljud objektid on tugevalt ülehinnatud. Eelistatakse valdavalt hea siseviimistluse seisukorraga elamispindu, nagu kõikides teistes linnadeski, edastas Arco Vara Tartu piirkonna juht Tarvo Tamme.

Kuna pakkumiste arv väheneb, siis kasvab üüriturg, mis soosib kinnisvarasse investeerimist valdavalt kohalike poolt. Uusarendusi ei tule, sest korterite hinnad on madalad, kuid ehituse hind on sama nii Tallinnas, Võrus kui Valgas.

Kevadel ja suvel kasvab maamajade ja suvilate soetamine, sest inimesed, kes neis piirkondades varem elasid ning on nüüdseks enamasti majanduslikel põhjustel kolinud Tartusse või Tallinnasse, ostavad vaba raha eest endisesse kodukanti maakodusid. Seega on täna õige aeg maamaja müügi peale mõtlema hakata.

Tartlased ootavad uuelt aastalt taskukohaseid uusarendusi, kuid neid ei pruugi valmida piisaval hulgal.

Inimeste huvi kinnisvara ostmise vastu jääb 2018. aastal suure tõenäosusega sama suureks kui eelmisel aastal. Uusi arendusi tuleb turule aga vähem kui möödunud või ülemöödunud aastal, sest ehituse hind on kallinenud ja ehitada riskantsem.

Tartu üüriturg 2018. aastal saab sarnanema 2017. aastaga. Kui kõikjal räägitakse keskmise palga tõusust, siis lõunaeestlasi (eriti põlva- ja valgamaalasi) puudutab see mõnevõrra vähem kui mõnd teist piirkonda. Madalama palga saajatel on keerulisem pangalaenu saada ja korterit osta, nemad vaatavad ringi üüriturul. Tundub, et hea laenuvõimekusega ostjaid on turul vähemaks jäänud – nad on oma kodu juba leidnud.

Tartus kasvas keskmine palk 2013-2016. aastail 5-6 protsenti aastas. Lihttööde puhul on palgataseme kasvu all hoidnud tudengite suur osakaal tööturul ja nende valmidus teha tööd väiksema palga eest kui näiteks Tallinnas. Õppurite osakaal on aga rahvastiku muutustest tulenevalt vähenemas ja surve palgakasvuks püsib ka lihttööde vallas.

Oodatakse mõistliku hinnaga uusi kortereid

Tartu koduotsijate eelistus number üks on uusehitis, tähtsaks peetakse ka kvaliteetset siseviimistlust ja kommunaalkulude suurust. Või vastupidi – otsitakse kapitaalremonti vajavaid kortereid, mida oma maitse järgi koduks vormida. Selliseid leiab vähe. Ka uusarendused müüvad kiiresti, mõistliku hinnaga uusi kortereid ei pruugi turule tulla nii palju kui on nõudlust. Arco Vara rõõmustab 2018. aastal miljööväärtusliku ja hubase kesklinnakodu otsijaid uute korteritega Oa tänaval, otse Emajõe ääres.

Saabunud aastal muutub järjest olulisemaks dokumentide korrasolek. Paljud elamud on moel või teisel ümber ehitatud ja neil puudub sellisel kujul kasutusluba. Niisugust elamispinda on võimatu müüa ja ka ostuks laenu saada. Kuna selliseid juhtumeid kerkis esile eriti palju just 2017. aastal, võib arvata, et uuel aastal saab olema palju tööd hoonete dokumentidega.

Maa või linn? Kui kolm aastat tagasi oli suur maale elama kolimise kampaania, siis näib, et need inimesed on nüüd jälle linnas tagasi. Vaevalt et uus aastagi maapiirkondadesse piisavalt töökohti, avatud kauplusi ja muud eluks olulist juurde toob.

Viimased uudised