Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Vaata, kes hääletasid automaksu poolt, kes vastu (kliki pildil)

Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Lõuna päästekeskus

Äsja lõppenud tormine nädalavahetus tõi Eestisse nii tugeva rahe kui ka tunde elektrita olnud majapidamisi. Kliimamuutuste tõttu tuleb arvestada, et tormid muutuvad tulevikus tõenäoliselt veelgi sagedasemaks ja ulatuslikumaks. Seda, et tormid põhjustavad kahju ka Eesti inimeste varale, kinnitab ka statistika – värsketel kindlustusandmetel ulatub keskmine tormikahju suurus 1400 euroni.

Gjensidige Eesti juhi Raido Kirsiste sõnul on kindlustusselts analüüsinud, milliseid kahjusid tormid Eesti inimeste varale põhjustavad. „Viimaste aastate kindlustusstatistika näitab, et tormikahjude keskmine summa Eestis ulatub ligi 1400 euroni,” avab Kirsiste.

Seejuures tekitavad tormid väga erinevat tüüpi õnnetusi, mis mõjutavad nii kodusid kui ärikinnistuid. „Kõige sagedamini kahjustuvad tormi tõttu elektriseadmed ja katused, kuid levinud on ka aedade ja väikeehitiste konstruktsioonide kahjustused,” jagab Kirsiste. Lisaks tekitavad tema sõnul muresid murdunud puud ning tormi tõttu rikutud uksed ja aknad.

Kahju tekitavad nii tuul, äike, rahe kui vihm 

Kindlustusekspert on valmis jagama ka päriselulisi juhtumeid Gjensidige enda kogemusest. „Kuna meie kodukindlustus katab erinevad tormide ja üleujutustega seonduvad kulud, siis jõuavad meieni väga erinevad juhtumid,” jagab Gjensidige esindaja. Eksperdi selgitusel põhjustavad tuul, äike ja näiteks rahe täiesti erinevat tüüpi kahju.

„Kui tuul on Eesti inimeste kodudelt rebinud katustelt satelliittaldrikuid ja katusekive või toonud hingedelt maha nii uksi kui aknaid, siis äikeselöögi tekitatud ülepinge tõttu on nii mõneski kodus läinud rikki maaküttepump,” jagab Kirsiste. „Tugev rahe on samas kahjustanud näiteks verandade katust – ning kui sellele on järgnenud tugev vihm, siis on katuseaukude kaudu majapidamisse pääsenud sademed kahjustanud ka näiteks aiamööblit.”

Kirsiste toob välja, et üha rohkem on Eestis neid peresid, kes on oma kodudele või ärihoonetele paigaldanud päikesepaneele. Ka see kajastub tema sõnul kindlustusstatistikas, kuhu jõuavad üha sagedamini ka erinevad päikesepaneelidega seonduvad õnnetused. „Gjensidige kogemuse põhjal on tormide ajal päikesepaneelidega seotud sagedasemateks probleemideks paneelide lahtitulek, paindumine ning vooluühenduste rikked, mis võivad põhjustada tõsiseid kahjusid nii varale kui ka elektrisüsteemidele,” nendib ta.

Naabri kinnistul toimuvat kontrollida ei saa

Isegi kui oma kinnistu eest hästi hoolitseda, ei saa me kunagi täielikult kontrollida, mis toimub naabrite kruntidel. Küllap on paljud kuulnud juhtumeist, kus torm viib lendu naabri batuudi või aiamööbli, mis omakorda võib luua mõra või augu näiteks kõrvalasuvate hoonete akendesse. „Statistikast nähtub, et aeg-ajalt tuleb ette olukordi, kus ühel kinnistul juhtunud õnnetus mõjutab ka naabreid – näiteks kahjustab murdunud puu kõrvalkrundi aeda või katust.”

Kui on põhjust karta, et hoone omanikuna võib sinu vara põhjustada kahju näiteks naabritele, siis tasub aegsasti mõelda asjakohase lisakaitse valimisele. „Gjensidiges pakume kodukindlustuse lisakaitse võimalusena vastutuskindlustust, mis tähendab, et hüvitatakse ka need kahjud, mille on kodu omanik ise kolmandatele isikutele põhjustanud,” selgitab ekspert. 

Tormikahjude eest kaitseb kindlustus

Kliimaministeeriumi andmetel sagenevad kliimamuutuste tõttu äärmuslikud ilmastikunähtused ka Eestis, mis suurendab kodude ja kinnistute kahjustamise riski. Seetõttu tasub üha enam mõelda sellele, kuidas olla tormikahjude vastu kaitstud.

„Kindlustuse valimisel ei tasu vaadata ainult hinda, vaid uurida hoolega, mida pakett tegelikult katab,” rõhutab Kirsiste. Samuti tasub läbi mõelda see, kui laialdast kaitset kodule soovitakse – kas piisab tavalisest kaitsest või oleks tarvis koguriskikindlustust. „Koguriskikindlustus katab näiteks ka olukorrad, kus vesi tungib katuse, seinte, põranda või suletud akna kaudu sisse ja rikub sisemuse,” selgitab Kirsiste. Ta soovitab igaühel tutvuda hüvitiste tingimuste ja määradega eri kindlustusseltside kodulehel.

Viimased uudised