Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Lõuna päästekeskus

Survevoolik lekib – kahju naabrile 9000 eurot, segisti puruneb – kahju naabrile 20 000 eurot, kodu põleb – kustutusveest tingitud kahjud naabritele 50 000 eurot… Hoolimata suurtest kahjusummadest puudub paljudel koduomanikel vastutuskindlustus või on selle kindlustussumma liialt madal.

 „Olgu tegemist veeõnnetuse, tulekahju või tormituules kukkuvate puudega, vastutuskindlustuse juhtumid on enamasti seotud kahju põhjustamisega naabrile. Pahatihti võib üks selline vastutuskindlustuse juhtum keskmisest kodukahjust ka hulga kulukamaks kujuneda. Kui vastutuskindlustus puudub, tuleb põhjustajal tekkinud kahju ehk naabrite kodu remont ikkagi korvata,” selgitas Seesami varakindlustuse tootejuht Dagmar Gilden.

Tulekustutusveest tingitud kahjud võivad küündida üle 50 000 euro

Vastutuskindlustuse summa valimisel kehtib üldiselt reegel, et mida rohkem naabreid, seda suurem olgu kindlustussumma. Levinud on ka soovitus iga korruse lisandudes tõsta vastutuskindlustuse summat 10 000 euro jagu.

„Seesami kogemusele toetudes soovitan minimaalseks kindlustussummaks valida 20 000 eurot. Alla selle riskib kindlustusvõtja tänaste hindade juures ohuga, kus reaalse juhtumi korral kindlustussummast ei piisa ja osa kahjust jääb põhjustaja kanda. Veelgi parem oleks valida 50 000€, sest näiteks tulekahju puhul võivad ainuüksi kustutusveest tingitud kahjud naabritele olla nii suured, et kindlustussumma kulub korteri taastamisele. Hiljuti oli meie klient kannatajaks ühes sellises õnnetuses ning naabril kui kahju põhjustajal tuli talle kopsakas remondikulu hüvitada,” tõi Gilden näite.

Kindlustaja sõnul on kahjujuhtumeid ja nende ulatust keeruline ette aimata. Samuti ei tea inimesed tihti, kui hinnaline on naaberkorteri sisustus. Seesami statistikast leiab juhtumi, kus segisti purunemise tõttu sai kahjustada ainult ühe naabri korter ja kahju suurus ulatus 20 000 euroni.

„Hiljutine survevee vooliku leke säästis küll põhjustaja korterit, ent kahe alumise naabri korterite kahjud küündivad praeguseks 9000 euroni ja võivad veelgi tõusta. Viimasel juhul on kindlustussumma lepingul 10 000 eurot. Teada on ka juhtum, kus vanem inimene unustas segisti lahti ja seetõttu sai kahjustada lausa viie korteri siseviimistlus. Õnneks olid kaugemate korterite kahjustused väiksemad ning kogu hüvitis ei ületanud 10 000 eurot,” rääkis Gilden naabritele põhjustatud kahjude suurustest.

Ridaelamutes veelekke risk, eramajades lendavad katused ja batuudid

Kortermajade elanikud pole ainsad, kes peavad naabritele mõtlema. Ridaelamutes ja paarismajades on näiteks veelekke risk. „Üldiselt on ridaelamuboksi püstakud naabritega ühised ja kõrval või diagonaalis naabri kodu. Kui teisel korrusel peaks purunema segisti, võib naabrite elamine veelekke tõttu saada kannatada,” selgitas kindlustaja. Ridaelamutes on potentsiaalseteks ohuallikateks ka saunad ja kaminad, millest võib alguse saada tulekahju.

„Eramajade puhul on kahjud aga pisut erinevad. Oleme näinud kahju, kus torm rebis osa abihoone katusest ja lennutas selle vastu naabri autosid. Kahju küündis 9000 euroni. Levinud on ka sügistalviseks perioodiks laokile jäetud batuudid, mis naabri aknasse lennates kahju põhjustavad. Viimasest oktoobritormist on tuua näide katuselt lendu tõusnud ja naabri aias maandunud päikesepaneelidest,” loetles kindlustaja eramajadele iseloomulikke vastutuskindlustuse juhtumeid.

Kuigi tänaseni võtavad suurima mahu erinevad veelekked, siis kodud ei ole ainsad, kus vastutuskindlustusest kasu. Näiteks jalgratturi ja sõiduki kokkupõrkes hüvitatakse kahju küll kaskokindlustuse alt, aga kui süüdi peaks olema jalgrattur, siis tagasinõue esitatakse just talle kui kahju põhjustajale. Eelmise aasta suurim selline juhtum läks maksma ligi 6000 eurot. Möödunud aastal oli ka mitmeid selliseid juhtumeid, kus koer ründas teist looma ning suurim hüvitis ravikulude eest ulatus 2000 euroni. Kindlustaja sõnul on teada ka juhtumeid, kus koer on inimest rünnanud. Seesamis on need õnneks piirdunud üksnes katki rebitud riietega.

Viimased uudised