Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Salva Kindlustus
Mai teises pooles ja juuni alguses üle Eesti möllanud äikesetormid, tugevad tuuled, vihmasajud ja rahe tekitasid Salva Kindlustuse klientidele üle 40 kahjujuhtumi, mis tõid endaga kaasa hinnanguliselt 55 000 eurot kahju. Kui Harjumaal tekitas enim pahandust äike, siis Viljandimaal oli peamiseks kurjajuureks tugev rahe. 
„Oleme praeguseks üle Eesti saanud umbes 35 teadet kodudele ja kodusele varale ning 8 teadet sõidukitele tekitatud tormikahjustuste kohta. Tugevamalt said kannata Harjumaa ja Viljandimaa piirkonnad, aga kahjuteateid on tulnud ka Ida-, Lääne-, Lõuna- ja Kesk-Eesti piirkondadest. Hinnanguline kahju ulatub hetkel 55 000 euroni,” kommenteeris Salva Kindlustuse varakahjude osakonna juhataja Karen Soosalu.
Harjumaal tekitas võimsat vaatemängu pakkunud äike Salva Kindlustuse klientidele peamiselt elektririkkeid, mille tagajärjel lakkasid töötamast kõikvõimalikud koduseadmed: külmkapid ja telerid,  ruuterid, arvutid ja digiboksid, aga ka maakütte süsteemid. Ühe juhtumi kohaselt lõi äike maasse naaberkrundil, kuid kannatada said hoopis Salvale kahjuteate esitanud inimese koduseadmed, mis asusid naaberkrundist ligi 30 meetri kaugusel.
Viljandimaal aga augustas rahe terrassi katuseid ning arvukalt kohalike elanike autosid. Kuna raheterad olid nii suured, siis said lausa terve auto ulatuses rahekahjustusi neli sõidukit. Kõik need juhtumid toimusid Päri külas, kust käis kümne minuti jooksul üle väga tugev rahetorm.
Ka mujal Eestis tekitasid ekstreemsed vihmasajud majades elektri- ja küttesüsteemide rikkeid ja uputusi, rahe räsis garaažide ja terrasside katuseid, tuul väänas koduuksi ja katusekatteid, purustas abihoonete aknaid ning lennutas aiatelke. Lisaks viis äike riivist välja väravaautomaatikaid, välivalgusteid ja robotniidukeid.
„Kodukindlustuse puhul tuletaksin meelde kolme olulist asja, et kahju korral oleks kodul ja kodustel asjadel ulatuslik kaitse. Esiteks, tuleb kodukindlustuse poliisile kindlasti lisada ka kodune vara, mille alla käib näiteks robotniiduk – neid on äike tänavu arvukalt kahjustanud üle terve Eesti. Teiseks, kui tegemist on eramuga mille krundil on ka kõrvalhooneid, mis on pindalalt suuremad kui 20 ruutmeetrit, siis tuleb kindlasti ka need kodukindlustuse poliisile lisada. Muidu võib kahju korral selguda ebameeldiv üllatus, et inimesel on jäänud kindlustamata eraldiseisev saunamaja, väliköök või garaaž. Ning kolmandaks soovitan alati valida koguriskikaitse, mis on laiema kattega kui valikriskide kaitse ning kaitseb muuhulgas ka äikese või ülepinge tõttu tekitatud kahjude eest,” selgitas Soosalu.
Salva kogemus näitab, et umbes pooled kodukindlustuse juhtumitest on seotud just koduse varaga, seetõttu soovitab Soosalu oma lepingud üle vaadata ja veenduda, et sinna on lisatud ka koduse vara koguriskikaitse. „Kuna viimastel aastatel on ekstreemsemad ilmaolud korduvalt oma jõudu näidanud, soovitan kindlasti kaitsta oma kodu ja kodust vara valides õiged kindlustuskaitsed,” lisas Soosalu.
Millega arvestada tormi ja rahe eel, et vältida rikkeid ja õnnetusi: 
• Kinnitage või pange turvalisse kohta ära kõikvõimalikud kergesti lendu tõusvad asjad: batuudid, õuetoolid ja -lauad, varikatused, kasvuhooned, lillepotid, kiigud jne.
• Ärge jätke lahti uksi ega aknaid.
• Veenduge, et teie auto või muu hinnaline vara ei oleks jäetud lageda taeva või puu alla.
• Kui ei ole võimalust auto varju alla ajada, siis häda korral tulevad appi paksemad tekid, madratsid või vaibad, millega autot rahe eest kaitsta.
• Võtke kodust lahkudes kodutehnika ja elektroonika juhtmed seinast välja – seda oleks mõistlik teha ka kodus olles, kui parasjagu seadet ei kasuta.

Viimased uudised