Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: kpr Robert Markus Liiv

Kaitseväe keskpolügoonil toimuvatel lahinglaskmiste käigus anti täna tuld pea kõikidest Eesti kaitseväe ja siin paiknevate liitlasüksuste relvaliikidest alates automaadist kuni tankide ja helikopteriteni välja. Samal ajal pakkusid kaitseväe ja liitlaste liikursuurtükid ning raketiheitjad 1. jalaväebrigaadi manööverüksustele kaudtuletoetust.

„Soodla harjutusväljal toimus kaudtule lahinglaskmine, kus asusid kolme erineva riigi suurtükiüksused: Eesti K9 Kõu, Ühendkuningriigi AS90 ja Prantsusmaa Caesar,” ütles kaudtulelaskmiste läbiviija major Andre Adamson. „Nende ülesanne oli stsenaariumi järgi toetada keskpolügoonil kaitses olevat 12. jalaväepataljoni. Lisaks olid toetamas kõrge väärtuse sihtmärkide hävitamist brittide ja ameeriklaste mitmikraketiheitjad M270 ja HIMARS.”

Prantsusmaa liikursuurtükid Caesar-id lasid Eesti pinnalt esmakordselt, kes nii nagu Eesti oma K9 üksus, rakendasid nemadki liikuvat taktikat, ehk suurtükid tulid tuletellimuse saamisel varjepositsioonidelt välja laskma. Kui lasud olid tehtud, tulid varjesse tagasi. Reaalolukorras tõstaks selline laskmiste viis nii relvade kui isikkoosseisu hukukindlust.

Diviisi 1. jalaväebrigaadi suurtükiväepataljoni liikursuurtüki K9 sihtur reamees Indrek Koval sõnul läks Kevadtorm suurtükiväelastel korda. „Õppus on olnud väga töökas. Kõik ülesanded, mis olid meile antud, said ka täidetud. Põhiliselt toetasime jalaväe manöövreid – nii palju kui meilt tuld tellitakse, nii palju pakume. Seega tundub, et õppus oli edukas,” selgitas reamees Koval.

Kevadtormi lahinglaskmiste eesmärgiks on kaitselahingu harjutamine koos tule-, pioneeritoetuse, vasturünnakute ja soomusüksuste toetusega. Samuti pakub õppus reservi suunduvatele jalaväepataljonide allüksustele võimaluse osaleda lahinglaskmistel pataljoni raamistikus.

„Reservi lähen kindlasti hea tundega. Teenistus on olnud väga kogemusterohke. Väga palju erinevaid inimesi ja isiksusi, kes kõik on kokku kasvanud. Olles meeskonnas ühes nelja erineva mehega, keda varem põhimõtteliselt pole teadnud, oleme nüüd küll juba kui üks pere siin masinas,” ütles liikursuurtüki K9 sihtur reamees Indrek Koval.

Kevadtorm on kaitseväe aasta suurim õppus, mille käigus harjutatakse sõjaliste operatsioonide planeerimist ja elluviimist, kui ka tõhustatakse koostööd Eesti ja liitlasriikide üksuste vahel. Õppusel osalevad nii tegevväelased, ajateenijad, reservväelased, kaitseliitlased kui ka liitlasriikide sõdurid. Esmakordselt juhib õppust eelmisel aastal loodud diviis.

Viimased uudised