Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: kpt Ott Aro

13. – 14. mail toimusid Abja-Paluoja ja Tihemetsa lähistel Kevadtormi õppelahingud, millest võtsid osa 1. ja 2. jalaväebrigaad ning liitlasüksused NATO lahingugrupist.

13. mail oli Abja-Paluoja ümber koondunud 2. jalaväebrigaadi 2. Kuperjanovi jalaväepataljoni reservväelased ja liitlasüksused, kelle ülesandeks oli lahingutegevuses kaitsta ja tõrjuda oma vastutusalas vastaspoole võimalikku edenemist.

„Enne Abja-Paluoja toimusid viivituslahingud, kus meie ülesandeks oli tõrjuda vastaspoole pealetungi ja edasi edenemist Kilingi-Nõmme suunal,” ütles 2. Kuperjanovi jalaväepataljoni 2. tankitõrjerühma ülem reservväelane lipnik Timo Tiirats.

2. Kuperjanovi jalaväepataljon oli tugevdatud liitlasüksustega, et manöövrite jooksul koostalitusvõimet harjutada. „Minu ülesandeks oli tagada koordinatsioon eestlaste ja liitlaste vahel,” ütles 2. Kuperjanovi jalaväepataljoni 3. tankitõrjerühma ülem reservväelane lipnik Markus Karolin. „Liitlased tunnevad end meil väga hästi. Nad on öelnud, et Eestis on väga meeldivad ja sõbralikud inimesed.”

Eelluuratud positsioonide läheduses alustasid 13. mai varahommikul oma manöövreid 1. jalaväebrigaadi ja liitlasüksustest koosnev motoriseeritud võitlusgrupp, kelle ülesandeks oli Abja-Paluoja hõivata. 14. mail oli võitlusgrupi eesmärgiks Tihemetsa suunal edasi liikuda.

„Siiamaani on läinud hästi, mehed on terved ja lahinguvalmis igas olukorras,” ütles Viru jalaväepataljoni veebel staabiveebel Pirger Laur. “Olen rahul meeste liikumistempoga, soojad ilmad on meid soosinud. Samuti on hea koostöö liitlastega, kes on abis nii staabis kui maastikul. Kokkuvõttes saab öelda, et pidev tempo on peal ja võitlejate meel on rõõmus.”

Liitlasüksuste seas osaleb õppusel Kevadtorm NATO Läti lahingugrupp. „Läti lahingugrupp tuli Eestisse pärast pikka ettevalmistust täies lahinguvalmiduses, et osaleda õppusel Kevadtorm,” ütles NATO Läti lahingugrupi teabeohvitser kapten James Shrubb. „Oleme õppinud viimaste kuude jooksul ja sealhulgas õppusel Kevadtorm seda, kuidas erinevatel maastikel paremini hakkama saada. Meid on Eestis väga hästi vastu võetud, sealhulgas kohalike elanike poolt. See õppus tervikuna on suurepärane näide sellest, et koos oleme tugevamad nii sõprade kui liitlastena.”

Kevadtorm on kaitseväe aasta suurim õppus, mida juhib Eesti diviis. Õppuse käigus harjutatakse nii sõjaliste operatsioonide planeerimist ja elluviimist kui ka tõhustatakse koostööd Eesti ja liitlasriikide üksuste vahel. Õppusel osalevad nii tegevväelased, ajateenijad, reservväelased, kaitseliitlased kui liitlasriikide sõdurid – kokku ligikaudu 14 000 võitlejat.

Kevadtorm 2024 kuulub NATO õppuste seeria Steadfast Defender 2024 raamistikku, ehk on üks Steadfast Defenderi osaõppustest. Steadfast Defender 2024 on suurim NATO õppus aastakümnete jooksul. Seal osaleb poole aasta jooksul, alates jaanuarist kuni juulini 2024 ligi 90 000 osalejat kõigist 32-st liikmesriigist. Õppuse laiemaks raamistikuks on kinnitatud NATO regionaalsed kaitseplaanid.

Viimased uudised