Kergendus: Omniva jättis esialgu postiindeksid muutmata
Avaldatud: 17 november, 2017Kuigi Eestis muutus haldusreformiga seoses üle poole miljoni aadressi, siis on suur kergendus asjaolu, et Omniva jättis esialgu postiindeksid muutmata. See aitab segadust vältida ja kirjadel ning pakkidel kohale jõuda.
Selleks, et olukord muutuva aadressiga kliendi jaoks liialt segaseks ei läheks, otsustas Omniva, et paralleelselt aadressimuudatustega sihtnumbreid ei muudeta, seisab Omniva blogis.
Sellegipoolest on efektiivsemaks toimimiseks ühel hetkel ka sihtnumbrimuudatused vajalikud, need võtab Omniva ette alles siis, kui uued aadressid ja haldusüksused paigas on (ning kindlasti mitte enne uut aastat). Kuna postisüsteemid töötavad sihtnumbripõhiselt, siis on õige sihtnumbri lisamine kirjale nüüd olulisem kui kunagi varem.
Kindlasti tekib kogu muudatuste protsessis ka üleminekuperiood, kus levib nii vanu kui uusi aadresse (st et kõik andmebaasid pole veel uuendatud ning sünkroonis). Olenemata sellest, et kirjade ja pakkide saatjad peavad oma andmebaasis või teadvustes aadressimuudatused võimalikult ruttu tegema, garanteerib Omniva, et kui saadetisele on märgitud korrektne sihtnumber, siis jõuab see kohale nii uue kui ka vana aadressiga.
Ideaalis tuleb klientidel ikkagi alati kasutada õiget sihtnumbrit ja hetkel kehtivat aadressi. Ka Omniva süsteemides esineb üleminekuperiood, mil andmebaasides sisalduvad olenevalt piirkonnast nii uued kui vanad aadressid. Juhul, kui aadressiotsing ühe variandiga tulemust ei anna, tuleks proovida ka teist varianti (vana vs uus aadress).
Pärast haldusreformi on Eestis 79 kohalikku omavalitsust – 15 linna ja 64 valda. Reformi käigus saab uue piiri 11 maakonda. Muutuvad ka paljude külade nimed, enamik neist Saare- ja Võrumaal, sest samas omavalitsuses ei või olla mitut samanimelist küla.
Peale haldusreformi saab Eestis olema viis nn linna-linna ehk linnasisest linna. Need on Haapsalu, Paide, Tartu, Pärnu ja Narva-Jõesuu. Need linnad on haldusreformi järgselt oluliselt suuremad kui praegused linnad, hõlmates enda alla ka ulatusliku hajaasustusega ala. Seetõttu saab nii mõne küla aadressis haldusüksusena märgitud hoopis mõni linn. Näiteks küla, mis praegu on Paide vallas, kuid haldusreformi järel on Paide linna koosseisus, saab uueks aadressiks Järva maakond, Paide linn, Mäeküla, Vahtra. Harjumist vajab ka see, et linnasiseste linnade uutes ametlikes aadressides kordub sõna linn kaks korda. Näiteks Järva maakond, Paide linn, Paide linn, Pikk tn 1. Nii saab olema ka Haapsalu, Tartu, Pärnu ja Narva-Jõesuu linnade puhul.
Kui inimesel on soov teada saada, milline on tema aadress pärast haldusreformi, kas see jääb samaks või mitte, saab ta Maa-ameti geoportaali avalehel oleva aadressi teisendaja abil seda järgi vaadata. Selleks tuleb vaid aadressi teisendaja otsingusse kirjutada oma aadress, mille peale näidatakse ekraanil haldusreformijärgne aadress. Aadressi teisendaja leiad SIIT.
Pärast haldusreformi kehtima hakkavate halduspiiridega saab tutvuda SIIN.