Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kemerovos läks täna, kaks päeva pärast suure kaubanduskeskuse põlengut mäsuks. Tänavale tulid tuhanded inimesed, kes nõudsid ausat infot ja kuberneri Aman Tulejevi tagasiastumist.

Rahvas on veendunud, et hukkunuid oli rohkem kui need 64, kelle nimed võimuorganite poolt avalikustati.

Inimesed räägivad, kuidas perekondade kaupa hukkusid kõik lapsed.

Üks pere, kelle kõik kolm 5-11-aastast tütart hukkusid olid Eesti nimega: Olga ja Aleksandr Lilleväli. Aleksandr rääkis väljaandele Meduza, kuidas ta viis pühapäeval lapsed kaubanduskeskusesse kinno vaatama filmi Sherlock Gnomes. Seanss algas kell 14.40. Pooleteise tunni pärast helistas üks tütardest ja ütles, et kinosaali tuleb suitsu ja ta ei pääse õdedega välja, kuna uksed on suletud. Lilleväli tormas hoonesse sisse, kus oli juba väga palju suitsu.

Aleksandr jooksis trepist üles, keegi andis talle näppu märja lapi, ta pani selle näo ette. Kui ta jõudis neljanda korruseni, lõi akna katki, aga siis kukkus. Ta sai aru, et tal pole enam jõudu. Tütar samal ajal kogu aeg helistas. Isa karjus telefoni, et ta kuidagi saalist välja saaks, aga midagi polnud teha: ees oli juba tuli.

Suutmata jõuda oma lasteni, läks isa trepist alla, et päästjaid appi kutsuda. Ta kohtas päästjaid trepil ja ütles neile, et neljandal korrusel on inimesed lõksus. Päästjad panid maskid pähe ja järgnesid isale, aga siis kadusid vahepeal kuhugi ära. Isa küsis päästjatelt omale maski, aga päästjad ütlesid, et pole ette nähtud. Et peab olema kord. „Minu tüdrukud hukkusid mingi kuradi korra pärast,” rääkis isa.

Ema Olga Lilleväli tuli kohale kohe pärast seda, kui isa teatas, et lapsed on surnud. Naine räägib, et tulekahju ajal seisid nad kuus tundi tänaval, ilma et keegi oleks nendega tegelenud. Politseinikud käitusid agressiivselt. Inimesed jooksid edasi-tagasi, aga kedagi ligi ei lastud. Vanemad vaatasid jõuetult pealt, kuidas lapsed surnuks põlesid.

Aeg-ajalt käis ema staabis infot küsimas, aga midagi ei olnud. Staabis pakuti süüa küpsist ja võileiba. Aeg-ajalt püüdsid nad küsida infot politseinike käest, aga nood vaid mühatasid – neil oli ükskõik. Lõpuks hakkasid isa ja ema tänaval valjult hüüdma: „Seredjuk, välja” (Ilja Seredjuk on Kemerovo linnapea), sest uudistes teatati, et linnapea on kusagil koolimajas. Linnapea isegi ei suvatsenud kohale tulla. Olga Lilleväli tunneb linnapead ja teab, et tal on endal kolm last, seetõttu pani eriti imestama võimude ükskõiksus.

Esimese avalduse tegi kohalik päästejuht Jevgeni Dedjuhhin – seda alles kell 10 õhtul. Ta oli ärritunud ja ütles vaid, et tulekahju kustutatakse, ei midagi enamat. Alles hilja õhtul kell 11 esinesid spordisaalis linnapea Ilja Seredjuk ja asekuberner Vladimir Tšernov. Linnapea peale karjuti ja rahvas nõudis, et ta annaks aru iga 20 minuti tagant. Algul isegi ametnikud täitsid seda soovi, aga hiljem kadusid jälle ära. Näis, et ametnikud ei teadnud, mida teha. Hiljem, kui ametnikud uuesti välja tulid, siis ümbritsesid neid tursked mehed ja üks neist filmis inimesi, kes linnapea peale häält tõstsid.

Hiljem hakkasid ametnikud rääkima, et tulekahju võis põhjustada mõni laps, kes batuutide juures tulega mängis.

Ajal, kui Olga Lilleväli intervjuud andis, tuli tema juurde kolm korda sotsiaaltöötaja pärima, mitu last hukkus ja mis olid nende vanused. Iga kord hakkas naine selle peale nutma. Sotsiaaltöötaja ütles nutvale naisele selle peale, et „meie riigis on nii seatud, et te peate veel nagunii mitu korda ütlusi andma. Ja hoidke oma pisaraid – kõige hullem on veel ees.” Pärast seda kutsuti Lilleväljad uurija juurde.

Vaata videot põlendust. Hoiatus: Kaadrid on šokeerivad. Allpool video tänasest mäsust Kemerovos.

Viimased uudised