Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kumb on võimsam, kas pliiats või.. klaviatuur? Nagu me kõik teame on käsitsi kirjutamine vaikselt hääbuv kunst, mida tõsiselt ei viljele just eriti paljud. Siiski on käsitsi kirjutamisel väga palju eeliseid, mida ei saa pakkuda ükski klaviatuur, ekraan ega muu moderne tehnoloogiline lahendus. Käesolevas artiklis toome välja mõned käsitsi kirjutamise eelised.

#1 Sinu aju töötab käsitsi kirjutades teisiti. Kindel on see, et aju peab ennast rakendama pliiatsit või pastakat kasutades pisut teisiti kui kasutades klaviatuuri. Uuringud on samuti näidanud, et informatsiooni kirjutamine taskukalendrisse või märkmikusse suurendab õpilaste võimet teadmisi talletada.

#2 Käsitsi kirjutamine võimaldab meil hoo maha võtta. Kindlasti tuleks silmas pidada, et käsitsi kirjutades on meil rohkem aega mõelda nende asjade peale, mida me kirjutame. Õppimise puhul on see oluline info paremaks meelde jätmiseks. Samuti on see küllaltki distsiplineeriv: käsitsi kirjutades jõuavad sinu ideekalendrisse või märkmikusse ainult kõige olulisemad asjad.

#3 Käsitsi kirjutatud kirjad on täiesti individuaalsed. Lihtsa kalendermärkmiku pidamisel igapäevaste ülestähenduste jaoks ei ole see aspekt kõige olulisem, aga näiteks isikliku päevikut pidades või mõne personaalse kirja kirjutamisel on sinu unikaalne käekiri väga oluline. Sünnipäeva- ja õnnitluskaartidele tuleb ju ikka alla kirjutada käsitsi. Ainult nii saab lisada isikupärase ja intiimse puute.

#4 Paljud kirjanikud on soovitanud alustada käsitsi kirjutamisega. Mitmete populaarsete raamatute esimesed manuskriptid on kirjutatud käsitsi. See on küllaltki loogiline võttes arvesse, et käsitsi kirjutades on mõneti palju rohkem vabadust teha märkmeid, kõrvalpõikeid, kommentaare ja miks mitte illustratsioone. On ka palju rohkem ruumi eksida ja mitte muretseda, et kõik on korrektne. Alles hiljem on võimalik kirjand või raamat teha digitaalseks.

Teisest küljest tuleb mõelda palju kriitilisemalt selle peale, mis siis ikkagi paberile jõuab. Kirjutamine nõuab aega ja hoolt. Sellest tulenevalt peab käsitsi kirjutaja mõtlema kriitiliselt ning pisut ka lauseid ja paragraafe ette planeerima.

#5 Isegi käesoleval digitaalses ajastul peavad paljud inimesed vajalikuks kanda endaga kaasas mõnda taskukalendrit, kalendermärkmikut või pisikest päevikut. See võimaldab ideid väga kiirelt kirja panna, kohati isegi kiiremini kui nutitelefoniga jukerdades. Ideekalender või päevik on samuti palju kiirem vahend kiirete joonistuste ja illustratsioonide tegemiseks

#6 Kirjutamine aitab kaasa käekirja lugemisel. Kohati tuleb ette olukordi, kus ei ole vajalik mitte ainult käsitsi kirjutamine vaid ka teiste kirjutatud dokumentide lugemine. Siin tuleb kindlasti kasuks, kui endal on kirjutamine käpas. Nii tekib sinu ajus erinevatest kirjapiltidest ettekujutus ning suudad nõnda läbi hammustada ka kõige kiiremini kriblava arsti enamasti loetamatust käekirjast! 

#7 Kirjutamine on justkui  meditatsioon või teraapia. Tänapäeval on küllaltki populaarseks saanud kõikvõimalikud digitaalsed päevikud, aga kuna seadme peal kirjutades on potentsiaal, et keegi sind segab, küllaltki suur, siis on raske saavutada meditatiivset seisundit. Kui sinu eesmärk on mõtteid mõlgutada, võib-olla kirjutada mõni luuletus või lasta fantaasial vabas vormis lennata on kindlasti väga suur eelis käsitsi kirjutamisel.

Kokkuvõtteks

Paljude meelest on käsitsi kirjutamine vanamoodne tegevus. Aga oluline ongi see, et käsitsi kirjutamise mõte ei ole ilmtingimata kirjutada kiiremini või kergemine. Käsitsi kirjutamine aitab kaasa mõistuse fokusseerimisele, aju tööle, info meelde jätmisele ja ka loovusele. See ei tähenda, et nutitelefonidel ja muudel seadmetel ei ole oma eeliseid.

Kindlasti oleks mõistlik kaaluda mõlema meediumi kasutamist. Oluline on, et leiad füüsiliseks kirjutamiseks endale õige meetodi. Isegi kui esimene kätte võetud märkmik ei sobi siis enne kui otsustad, et see asi ei ole sulle, proovi kindlasti läbi mõned teised vihikud nagu näiteks ideekalender, kalendermärkmik ja teised vahendid. 

Viimased uudised