Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Pildil Eesti uus tulumaksusüsteem. Foto: Lõunaeestlane

Uuest aastast rakendub Eestis tulumaksusüsteem, mille üle peaminister Jüri Ratas tunneb uhkust, aga arvata võib, et ta ise ka ei tea, mille üle uhkust tunneb, sest uue süsteemi järgi on tulumaksu maksmisel 6000 astet, mis on pannud juba palka maksvate ettevõtjate ajud suitsema.

Seda, mis uus süsteem endast täpsemalt kujutab, ei oska keegi seletada. Õigus on Europarlamendi saadikul Kaja Kallasel, kes küsib oma blogis, kas Eesti peaministril on häbi.

Tõesti, peaministril peaks endal ka häbi olema. Võib kihla vedada, et ta ise ka ei oskaks uut süsteemi ära seletada. Ok, peaministril on kari abilisi, kes selle töö tema eest ära teevad. Aga seda ei saa öelda tavaliste inimeste kohta, kes selle sasipuntra järgi elama peavad hakkama.

Kõige raskem on just neil, kes toime tulemiseks peavad töötama mitme koha peal ja kellele on uue süsteemi järgi tõesti vaja eraldi nõustajat kõrvale, kes kõik maksud mõistaks välja arvutada.

Võib aru saada, et eeskuju püütakse võtta Soomest, aga seal on süsteem lihtinimese jaoks võimalikult lihtsaks tehtud ning liigutakse lihtsustamise suunas. Eesti on võtnud kahjuks vastupidise tee – liigutakse asja keeruliseks muutmise suunas. Võib vaielda, kas Eesti ühetaoline maksusüsteem on õiglane, aga pole kahtlust, et see on lihtne ja arusaadav.

Olgem ausad, valitsus on maksusüsteemi näol loonud ühe pusa, milles on tavalisel inimesel kahjuks võimatu orienteeruda. See on valitsuse järjekordne ämber ID-kaardi uuendamise kõrval, kus suudeti samuti pealtnäha lihtsa toimingu puhul suurem segadus korraldada.

Siit moraal: Kui peaministrile käib valitsemine üle jõu, tuleb seda tunnistada ja tagasi astuda, mitte hambad ristis inimeste heaolu hinnaga edasi pressida.

LÕUNAEESTLANE

Kas peaministril on häbi? – Kaja Kallas

Olen alati olnud Eesti üle väga uhke. Eriti siis, kui ma olen Eestist eemal ja mind kutsutakse arutlema erinevatesse debattidesse ja ma kuulen teiste suust Eesti kohta kiitust. See paitab mu kõrvu. Aga asjad on muutumas. Olin hiljuti ühes paneeldiskussioonis, kus toodi positiivse näitena välja Eesti lihtne ja ühetaoline maksusüsteem.

Viimased uudised