Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Ahto Lobjaka juhtumi puhul tasub ära märkida, et kõik sai alguse sellest, et Lobjakas nimetas rahvusringhäälingu populaarses saates „Olukorrast riigis” EKRE erakonna liikmeid saastaks.

Lobjaka väljaütlemise pärast pidi vabandama suisa ERR-i eetikanõunik Tarmu Tammerk. Rääkimata kahjust tervele meediaorganisatsioonile, mis peaks olema Eesti ajakirjanduse lipulaev, või vähemalt üks nendest. Kus peaks valitsema null-tolerants sellise vihakõne suhtes. Hiljem selgus, et ERR võttiski vastutuse ning saatis Lobjaka minema.

Lobjaka vastavasisuline ütlemine tuli veel siis, kui ametlik peaministrikandidaat oli Kaja Kallas ja oli teoreetiline võimalus, et EKRE-t valitsusse ei lasta. Lobjakast võib inimikult aru saada – ta üritas panna jõge teistpidi voolama ja rünnakuga EKRE vastu ümber vaatama juba käima pandud masinavärki. Ajakirjanduslikust vaatevinklist loomulikult ei saa Lobjaka tegu heaks kiita, tegemist oli langemisega tavaliste nn trollide tasemele, kellega ajakirjandus püüab igapäevaselt võidelda. Ehk siis tegi Lobjakas oma plärtsumisega kõigi ajakirjanike margi täis.

Avalikus debatis on korduvalt mainitud, et vabadusega kaasneb alati vastutus. Ehk siis, kui oled oma vabadust kuritarvitanud, mida Lobjakas antud juhul tegi, siis peab ta selle eest vastutama. Ja on üsna loomulik, et toimetaja kutsus ta nö vaibale, võibolla isegi sõimas näo täis. Me ei tea täpselt, mis toimus, aga igal juhul jääb see hooaeg raadios Lobjaka jaoks viimaseks. See on täiesti arusaadav.

Küll aga on üllatav see hädakisa, mis Lobjaka lahkumisega on kaasnenud. Kas siis EKRE ongi saast? Kas riigikogu esimees, Eesti tähtsuselt teine isik, aus ja tubli EKRE-lane on tegelikult saast? Kas Eesti sise- ja rahandusministril „katus sõidab”, nagu märkis Lobjakas EKRE-laste kohta ühes varasemas kommentaaris? Kas ajakirjandusvabaduse hulka kuulub nüüdsest riigi juhtide avalik sõimamine? Või tohib sõimata ainult siis, kui tegemist on EKRE liikmega?

Kõige selle taustal on loomulik ka EKRE reaktsioon sooviga hakata ajakirjandusele päitseid pähe panema. EKRE-l on vähemalt teoreeriliselt selline võimalus olemas, sest nad on võimul. Kas see ongi Lobjaka ja tema mõttekaaslaste eesmärk, et keerata trollimisega vint üle, et Eestis oleks ajakirjanduses sama karm kord nagu Poolas? Nüüd on selleks võimalus antud.

LÕUNAEESTLANE

ERR-i eetikanõunik mõistis hukka Lobjaka sõnad otse-eetris, kus ta EKRE ministrikandidaate saastaks nimetas

Pühapäeval oli Raadio 2 eetris saade “Olukorrast riigis”, kus saatejuht Ahto Lobjakas nimetas EKRE-t saastaks. “Täpselt sama läheb nende EKRE inimestega, isegi kui nad viitsivad endal kaela natukene painutada – mis ei ole ka kindel.

Viimased uudised